Hry jako Dark Souls: Proč by jich mělo být víc?

Mechaniky Dark Souls téměř nikdo nedokázal napodobit, což je obrovská škoda. Svět totiž potřebuje víc takových her! Proč? V článku najdete důvody.

Dark Souls III

Dark Souls III FOTO: From Software

V dnešní době se skoro každý tvůrce RPG her snaží vytvořit co největší a nejdetailnější otevřený svět se spoustou vedlejších úkolů a soubojovým systémem, který by zvládlo pochopit i tříleté dítě. Potom tu je From Software s jejich Dark Souls, které si na nic nehraje, má propracovaný nesmlouvavý svět, který vás za každou chybičku krutě potrestá a soubojový systém, za nějž zaplatilo životem už několik ovladačů a klávesnic.

Co je tak krásného na tom, že se u hry naštvete? Krom zdravotních benefitů, jež jsme zmiňovali v našem starším článku, i skvělý pocit, když na desátý pokus konečně pokoříte toho příšerného bosse. Takových zážitků je poslední dobou docela málo a podle nás by se to rozhodně mělo změnit.

Dříve byly hry pořádná výzva. Střílečky měly (možná) propracovanější umělou inteligenci než u většiny dnešních titulů (viz. MoH: Pacific Assault, kde se vás UI snažila napadnout zezadu) a spoustě hráčů to ani nevadí. Dnes se hledí zejména na skvělý vizuální zážitek a výzvu si většina vynahradí v multiplayerových kláních. Jenže ryze singleplayerové hry, kterými bezpochyby RPG tituly jsou, si takový luxus dovolit nemohou.

img-responsive

Dark Souls III | foto: From Software

Jasně, vždy tu budou tituly, u nichž si oddechnete. To je jen a jen dobře, neb každý nechce svůj volný čas zaplnit desítkou smrtí v jedné úrovni a opětovným průchodem. Jenže stále je tu obrovská komunita hráčů, kteří se vyžívají v opakování nepovedených akcí, nutnosti naučit se soupeřův způsob boje a poté mu to vrátit i s úroky. A ta komunita je opravdu velká.

Podívejte se, jaké pozdvižení způsobila nesmlouvavá rubačka od Deck 13 Lords of the Fallen. Všichni jásali, že se konečně někdo odvážil vytvořit titul, jenž by obtížností vyrovnal Dark Souls a dokázal svým zpracováním okouzlit podobně jako jeho známější předloha. Na prodejích se hlad hardcore hráčů podepsal. Jen na Steamu hra "rozdala" do rukou fanoušků více než 600 tisíc kopií a napříč platformami Lords of the Fallen nasbíral více než prodaných milion kusů.

Komunita a obtížnost jsou jedna věc, Dark Souls ale nestaví jen na těchto dvou pilířích. Deck 13 dokázal pochopit, že kombinace třech ingrediencí (úžasný svět, obtížnost a těžký boj), využívaných v jeho slavnější předloze, vede k úspěchu a vypadá to, že jej čeká zářná budoucnost. Přidá se k němu i někdo jiný?

Zatím to zkouší nezávislí vývojáři se svými 2D tituly, jenže podobné zpracování nedokáže nalákat tolik lidí jako dva zmiňovaní velikáni. Řešením by pak mohl být Kickstarter nebo světlo na konci tunelu v podobě Kingdom Come: Deliverance, jenž nabídne realistické historické souboje...

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Hry jako Dark Souls: Proč by jich mělo být víc?

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.