Wolfenstein 3D: Trnitá cesta mezi legendy

Vývojáři se v devadesátých letech museli vypořádat s řadou problémů, i tak dokázali vytvořit jednu z nejpamátnějších her všech dob.

Wolfenstein 3D

Wolfenstein 3D FOTO: YoutTube

Po vydání čistě 2D her se Wolfenstein přesunul z rukou původních Muse Software k tvůrcům legendární střílečky DOOM - id Software. K vývoji první 3D střílečky z této série ale vedla dlouhá cesta.

Na začátku 90. let začal John Carmac experimentovat s 3D grafikou. Bylo to ale obtížné, protože tehdejší počítače byly hodně limitovány tehdejším hardwarem a on tak musel přijít na způsob, jak zprovoznit podobnou akční hru na PC. A po měsících našel kompromis. Zdi vytvořil pouze z plochých mřížek a s mantinely tehdejších strojů si poradil za pomoci ray castingu (vypočítává se pouze oblast, kterou hráč zobrazuje).

Carmac tedy vytvořil nový engine, který počítal s 3D světem a nepřáteli ve 2D. Tým ho použil už v roce 1991 ve hře Hovertank 3D. Zkušenosti nabyté tvorbou tohoto titulu pak bohatě zúročili v legendárním Wolfenstein 3D.

Po dokončení druhého dílu Commander Keen svolal tým sezení, kde se mělo rozhodnout, na jaké hře budou pracovat nyní. Designér Tom Hall chtěl dokončit trilogii a přinést fanouškům třetí Commander Keen, jenže John Carmac už se během několika měsíců stihl přeorientovat z 2D grafiky na 3D. Hall tedy navrhl další možnost, sci-fi projekt. Ostatní ho s tím doslova odpálkovali a chvíli na to přišli na zajímavou myšlenku - vytvořit 3D remake původního Castle Wolfenstein z roku 1981.

Banda vývojářů okamžitě zpozorněla. Romeo, Hall a John Carmac totiž nesli ve svých hlavách vzpomínky na tento stařičký titul a předělání této hry do jejich 3D enginu byl skvělý nápad. Každý totiž chtěl vytvořit zajímavou a rychlou akční hru s prvky okrádání mrtvých nepřátel. Jenže už na samém počátku narazili na problém.

Id Software měli za to, že kvůli autorským právům nemohou použít název Wolfenstein 3D. Přišli tak s několika náhradními názvy, ale změna nebyla potřebná. Muse Software totiž v roce 1987 zkrachovali a značku tak mohli noví tvůrci používat. Navíc dostali i peněžní podporu od Scotta Miller v podobě 100 tisíc dolarů, vývoj se tak mohl rozjet na plné obrátky.

Romeo a Hall se ujali hratelnosti a částečně vzhledu. Romeo měl několik šílených nápadů v podobě rozstřílení bunkru plného vojáků SS a samotného Hitlera, Hall zase zapracoval na vzezření předmětů. Plné ruce práce měl i John Carmac, jenž obohatil svůj engine o některé nové prvky (otvírání dveří, dekorace) a zaměřil se také na plynulý chod titulu ve vyšším rozlišení.

S blížícím se koncem vydání ještě tvůrci přidali další grafické efekty. Brutálnost měli podtrhnout krvavé stěny, mrtvoly nebo kostlivci. Úvodní obrazovku podkreslili nacistickou hymnou a na samém konci ještě titul obohatili o cheaty.

Wolfenstein 3D zaznamenal obrovský úspěch. Podle časopisu PC Zone se stal nejlépe prodávající sharewarovou hrou roku (1992) a její prodeje se vyšplhaly na více než sto tisíc kopií. Přídavek vydaný ještě v témže roce zaznamenal podobná čísla. Dnes patří hra po boku s DOOMem mezi největší herní legendy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Wolfenstein 3D: Trnitá cesta mezi legendy

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.