Střílečky i letecké simulátory? Hry na kterých trénují teroristé

Virtuální svět a realita. Ta hranice je mnohdy opravdu tenká - téměř nerozeznatelná. Toho si všimli i teroristé a hry tak často využívají ke svým nekalým praktikám.

Call of Duty: Black Ops III

Call of Duty: Black Ops III FOTO: Microsoft

Mladí lidé, kteří nikdy neokusili hrůzy války a jsou doslova "zažraní" do brutálních her, mohou snadno podlehnout vábení teroristů. Do organizace poté přijdou jako nezkušení junáci a musí projít výcvikem. Ten probíhá nejen v reálném světě za pomocí osvědčených tréninkových metod, ale také v tom virtuálním.

Hry jako vojenský trénink

Herní trh je zahlcen spoustou zajímavých titulů. Některé slouží jen k odreagování, jiné se blíží realitě, ale stále mají za úkol hlavně bavit. Poté je tu třetí skupina - simulátory. Letecké, závodní, sportovní, vojenské... Nabízí se otázka, jestli teroristé nepoužívají ke cvičení svých bojovníků právě je, nebo rovnou český simulátor s názvem Arma.

Zatím se nepotvrdilo, že by hru od českého studia Bohemia Interactive opravdu používali, po útoku SEALS na úkryt Usámy Bin Ládina se ale v příbytku nechvalně známého teroristického vůdce našla hra Delta Force Xtreme 2 spolu s manuály od Gamespotu.

Když vyšla tato skutečnost najevo, mnozí spekulovali, jestli ji buňka Al-Káidy používala jen k zábavě nebo k tréninku svých příslušníků. Washington Post se přikláněl spíše k první variantě, hra se ale snaží o realistickou hratelnost a vyobrazení konfliktů, je tedy velice pravděpodobné, že jej nejvyšší příslušníci této organizace používali k učení svých vojáků.

Call of Duty je líhní teroristů

Používání her jako výcvikových nástrojů prostupuje nedávnou teroristickou historií. Už v roce 2005 vyšetřovatelé informovali veřejnost, že jeden z pachatelů bombových útoků v Londýně údajně trénoval na leteckém simulátoru od Microsoftu. Stejně tomu tak bylo i v případě pádu Dvojčat, kdy měli útočníci používat hry k tomu, aby získali přehled o ovládání letounu.

77 lidských životů má na svědomí Anders Breivik. Politický extrémista, který v roce 2011 spáchal sérii teroristických útoků, údajně přiznal policii, že svůj útok pečlivě připravoval v Call of Duty: Modern Warfare 2. Magazín Sun zase v roce 2012 přinesl zprávu, že teroristé velice rádi používají Call of Duty jako tréninkový nástroj.

Al-Káida v Azerothu

To jsou ale jen nepodložené informace a domněnky. Co víme jistě je to, že teroristé velice rádi používají hry k náborům. Islámský stát dokonce vytvořil video z GTA V, kde všechny vyzývá, aby se přidali "na tu správnou stranu." V hrách pro více hráčů, zejména MMORPG titulech, zase někteří založili vlastní náborové buňky. Podle dostupných čísel týkajících se hratelnosti je tedy jasné, že podobné rošády se nevyhnuly ani jedné z nejlepších masivně multiplayerových role playingových her vůbec - World of Warcraftu.

V minulosti dokonce někteří teroristé používali chatovací místnosti v online hrách k domlouvání útoků. Byť pozorováni ochranným systémem, se jim takto podařilo uskutečnit nespočet misí, na což musela zareagovat i policie a do virtuálního světa vyslala své lidi.

Internet je dnes ještě nebezpečnějším místem, než býval. Propojuje nás, ať už jsme na kterémkoliv konci planety a pro teroristy tak není žádný problém najít nové ovečky do stáda. Vždy se najde někdo, kdo má tak nízkou inteligenci a připojí se k nekonečnému boji proti světu. V žádném případě bychom z toho ale neměli obviňovat hry nebo jejich vývojáře...

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Střílečky i letecké simulátory? Hry na kterých trénují teroristé

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Získejte 2D psychologickou hororovou hru zcela zdarma

23.01.2019 21:08 Pokud nemáte co hrát, máme pro vás tip, jak rozšířit svoji knihovničku o další zajímavý kousek.

Herní nebe za rohem: Ty nejlepší hry, které vyjdou v prvním čtvrtletí 2019

23.01.2019 20:13 Je tu nový rok a společně s ním přichází i nálož v podobě nových her. Pojďme si představit ty,…

Související:

Nejčtenější články

  1. HW požadavky Far Cry New Dawn odhaleny. Zahrajete si?

  2. Jak bude vypadat PlayStation 5? Nejspíš opět vsadí na HW od AMD

  3. Nekompromisní grafický výkon za nízkou cenu? Ten má nabídnout GTX 1660 Ti

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.