Střílečky i letecké simulátory? Hry na kterých trénují teroristé

Virtuální svět a realita. Ta hranice je mnohdy opravdu tenká - téměř nerozeznatelná. Toho si všimli i teroristé a hry tak často využívají ke svým nekalým praktikám.

Call of Duty: Black Ops III

Call of Duty: Black Ops III FOTO: Microsoft

Mladí lidé, kteří nikdy neokusili hrůzy války a jsou doslova "zažraní" do brutálních her, mohou snadno podlehnout vábení teroristů. Do organizace poté přijdou jako nezkušení junáci a musí projít výcvikem. Ten probíhá nejen v reálném světě za pomocí osvědčených tréninkových metod, ale také v tom virtuálním.

Hry jako vojenský trénink

Herní trh je zahlcen spoustou zajímavých titulů. Některé slouží jen k odreagování, jiné se blíží realitě, ale stále mají za úkol hlavně bavit. Poté je tu třetí skupina - simulátory. Letecké, závodní, sportovní, vojenské... Nabízí se otázka, jestli teroristé nepoužívají ke cvičení svých bojovníků právě je, nebo rovnou český simulátor s názvem Arma.

Zatím se nepotvrdilo, že by hru od českého studia Bohemia Interactive opravdu používali, po útoku SEALS na úkryt Usámy Bin Ládina se ale v příbytku nechvalně známého teroristického vůdce našla hra Delta Force Xtreme 2 spolu s manuály od Gamespotu.

Když vyšla tato skutečnost najevo, mnozí spekulovali, jestli ji buňka Al-Káidy používala jen k zábavě nebo k tréninku svých příslušníků. Washington Post se přikláněl spíše k první variantě, hra se ale snaží o realistickou hratelnost a vyobrazení konfliktů, je tedy velice pravděpodobné, že jej nejvyšší příslušníci této organizace používali k učení svých vojáků.

Call of Duty je líhní teroristů

Používání her jako výcvikových nástrojů prostupuje nedávnou teroristickou historií. Už v roce 2005 vyšetřovatelé informovali veřejnost, že jeden z pachatelů bombových útoků v Londýně údajně trénoval na leteckém simulátoru od Microsoftu. Stejně tomu tak bylo i v případě pádu Dvojčat, kdy měli útočníci používat hry k tomu, aby získali přehled o ovládání letounu.

77 lidských životů má na svědomí Anders Breivik. Politický extrémista, který v roce 2011 spáchal sérii teroristických útoků, údajně přiznal policii, že svůj útok pečlivě připravoval v Call of Duty: Modern Warfare 2. Magazín Sun zase v roce 2012 přinesl zprávu, že teroristé velice rádi používají Call of Duty jako tréninkový nástroj.

Al-Káida v Azerothu

To jsou ale jen nepodložené informace a domněnky. Co víme jistě je to, že teroristé velice rádi používají hry k náborům. Islámský stát dokonce vytvořil video z GTA V, kde všechny vyzývá, aby se přidali "na tu správnou stranu." V hrách pro více hráčů, zejména MMORPG titulech, zase někteří založili vlastní náborové buňky. Podle dostupných čísel týkajících se hratelnosti je tedy jasné, že podobné rošády se nevyhnuly ani jedné z nejlepších masivně multiplayerových role playingových her vůbec - World of Warcraftu.

V minulosti dokonce někteří teroristé používali chatovací místnosti v online hrách k domlouvání útoků. Byť pozorováni ochranným systémem, se jim takto podařilo uskutečnit nespočet misí, na což musela zareagovat i policie a do virtuálního světa vyslala své lidi.

Internet je dnes ještě nebezpečnějším místem, než býval. Propojuje nás, ať už jsme na kterémkoliv konci planety a pro teroristy tak není žádný problém najít nové ovečky do stáda. Vždy se najde někdo, kdo má tak nízkou inteligenci a připojí se k nekonečnému boji proti světu. V žádném případě bychom z toho ale neměli obviňovat hry nebo jejich vývojáře...

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Střílečky i letecké simulátory? Hry na kterých trénují teroristé

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.