Je letošek rokem Nintenda?

Tradiční konkurenty na videoherní poli - Sony a Microsoft - letos zastínilo Nintendo. Proč tomu tak bylo? Důvody najdete v článku.

Nintendo

Nintendo FOTO: E3expo.com

Rok 2016 byl pro tuto slavnou japonskou společnost všechno jiného než úspěch. Dříve tolik probírané Wii U nadobro "zemřelo," prodeje 3DS se drasticky propadaly a jediným světýlkem na konci tunelu byl Pokémon Go. Nintendo potřebovalo nabrat čerstvý vítr do plachet, znovu přijít s něčím, co ohromí svět. A povedlo se.

V březnu vypustili do světa svoji novou konzoli Switch. Její specifikace (4 GB RAM, čtyřjádrový procesor, grafika Nvidia GM20B 384 MHz (768 MHz v dokovací stanici))už od začátku naznačovaly, že nebude prohánět PlayStation nebo Xbox, ale o to jim ani nešlo. Předností "Nintenďáckých" strojů byly vždy zajímavé exkluzivity, což se jim povedlo na výbornou už při samotném vydání.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild je doposud největším tahákem Switche a neuvěřitelná čísla v recenzích to jen potvrzují. Na serveru Metacritics sklidila od novinářů průměrné hodnocení 97 ze 100 a zařadila se tak po bok takových velikánů, jako je Grand Theft Auto V, Super Mario Galaxy a dokonce předehnala legendární Half Life 2.

Nintendu se po letech také povedlo ve velkém přivést na svou platformu hry třetích stran. Na hlasité volání odpověděla Bethesda s The Elder Scrolls V: Skyrim, neodolal Ubisoft s Just Dance 2018, sportovní oddělení EA s FIFOU, těšit se můžeme na Stardew Valley, LEGO Marvel Superheroes 2 a také Rocket League, samozřejmě s cross-platform hraním. Za takový příval titulů samozřejmě může i prodejní úspěch. Switch se během prvních pár týdnů stal nejrychleji prodávající konzolí od Nintenda, k nimž dopomohla  i příjemná cena 300 amerických dolarů (u nás za zhruba 9000 Kč).

Minulý rok navíc Nintendo přišlo se zajímavým nápadem - oživilo stařičký NES a během několika měsíců vyprodalo všechny vyrobené přístroje. Podle posledních informací se prodalo více než dva miliony kusů tohoto legendárního kousku, což dokazuje jedinou věc - hráči mají stále o osmdesátkové hry jako Pac-Man (1980), Donkey Kong Jr. (1982) nebo Mario Bros (1983) obrovský zájem.

A japonská společnost po letech konečně fanouškům naslouchá. Beznadějně vyprodaný NES Classic sice nemá v plánu znovu vyrábět, ale pro pamětníky si připravila další možnost, jak zavzpomínat na staré časy. Super Nintendo Entertainment System Classic s jednadvaceti klasikami (The Legend of Zelda: The Link, Super Mario World...) spatří světlo světa už v říjnu a podle toho, jak veřejnost přijala předešlý remaster, můžeme opět očekávat obrovský zájem.

Vypadá to, že Nintendo konečně přišlo na způsob, jak uspokojit své fanoušky. Vysoké příjmy ze Switche a nově i SNES Classic by mohly vytáhnout společnost z dlouhodobých problémů týkajících se klesajících příjmů a celkové hodnoty společnosti. Jsme ale teprve na začátku druhé poloviny roku a jestli tomu tak opravdu bude, ukážou až zbylé měsíce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Je letošek rokem Nintenda?

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.