Je letošek rokem Nintenda?

Tradiční konkurenty na videoherní poli - Sony a Microsoft - letos zastínilo Nintendo. Proč tomu tak bylo? Důvody najdete v článku.

Nintendo

Nintendo FOTO: E3expo.com

Rok 2016 byl pro tuto slavnou japonskou společnost všechno jiného než úspěch. Dříve tolik probírané Wii U nadobro "zemřelo," prodeje 3DS se drasticky propadaly a jediným světýlkem na konci tunelu byl Pokémon Go. Nintendo potřebovalo nabrat čerstvý vítr do plachet, znovu přijít s něčím, co ohromí svět. A povedlo se.

V březnu vypustili do světa svoji novou konzoli Switch. Její specifikace (4 GB RAM, čtyřjádrový procesor, grafika Nvidia GM20B 384 MHz (768 MHz v dokovací stanici))už od začátku naznačovaly, že nebude prohánět PlayStation nebo Xbox, ale o to jim ani nešlo. Předností "Nintenďáckých" strojů byly vždy zajímavé exkluzivity, což se jim povedlo na výbornou už při samotném vydání.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild je doposud největším tahákem Switche a neuvěřitelná čísla v recenzích to jen potvrzují. Na serveru Metacritics sklidila od novinářů průměrné hodnocení 97 ze 100 a zařadila se tak po bok takových velikánů, jako je Grand Theft Auto V, Super Mario Galaxy a dokonce předehnala legendární Half Life 2.

Nintendu se po letech také povedlo ve velkém přivést na svou platformu hry třetích stran. Na hlasité volání odpověděla Bethesda s The Elder Scrolls V: Skyrim, neodolal Ubisoft s Just Dance 2018, sportovní oddělení EA s FIFOU, těšit se můžeme na Stardew Valley, LEGO Marvel Superheroes 2 a také Rocket League, samozřejmě s cross-platform hraním. Za takový příval titulů samozřejmě může i prodejní úspěch. Switch se během prvních pár týdnů stal nejrychleji prodávající konzolí od Nintenda, k nimž dopomohla  i příjemná cena 300 amerických dolarů (u nás za zhruba 9000 Kč).

Minulý rok navíc Nintendo přišlo se zajímavým nápadem - oživilo stařičký NES a během několika měsíců vyprodalo všechny vyrobené přístroje. Podle posledních informací se prodalo více než dva miliony kusů tohoto legendárního kousku, což dokazuje jedinou věc - hráči mají stále o osmdesátkové hry jako Pac-Man (1980), Donkey Kong Jr. (1982) nebo Mario Bros (1983) obrovský zájem.

A japonská společnost po letech konečně fanouškům naslouchá. Beznadějně vyprodaný NES Classic sice nemá v plánu znovu vyrábět, ale pro pamětníky si připravila další možnost, jak zavzpomínat na staré časy. Super Nintendo Entertainment System Classic s jednadvaceti klasikami (The Legend of Zelda: The Link, Super Mario World...) spatří světlo světa už v říjnu a podle toho, jak veřejnost přijala předešlý remaster, můžeme opět očekávat obrovský zájem.

Vypadá to, že Nintendo konečně přišlo na způsob, jak uspokojit své fanoušky. Vysoké příjmy ze Switche a nově i SNES Classic by mohly vytáhnout společnost z dlouhodobých problémů týkajících se klesajících příjmů a celkové hodnoty společnosti. Jsme ale teprve na začátku druhé poloviny roku a jestli tomu tak opravdu bude, ukážou až zbylé měsíce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Je letošek rokem Nintenda?

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Zaklínač od Netflixu je hitem internetu

20.07.2019 20:43 Když vyšlo najevo, že Netflix připravuje ve spolupráci s Andrzejem Sapkowským seriálovou adaptaci…

Zaklínač 3 nyní vypadá ještě lépe!

18.07.2019 20:46 Je to až k nevíře, ale Zaklínač 3 nedávno oslavil čtyři roky od vydání. Ani tak dlouhá doba a…

Související:

Nejčtenější články

  1. Zaklínač od Netflixu je hitem internetu

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.