Jak se změnila umělá inteligence v posledních ročnících NHL?

Na světě jsou jen dvě jistoty - smrt a každý podzim nový ročník NHL. Je to pořád stejná písnička, nebo se během posledních let něco výrazně změnilo? Pojďme si porovnat umělou inteligenci v posledních ročnících NHL a zjistíme to!

NHL 18

NHL 18 FOTO: EA Sports

Nemůže být nic horšího než tupí spoluhráči, kteří si nabíhají do dobře pokrytých míst a vy si musíte s pukem poradit sami. V tomto ohledu měly velký problém starší díly NHL, zejména ten z roku 2006, který se podíval i na PSP. Pokud jste chtěli dát gól, stačilo naznačit kličku do protipohybu a soupeř automaticky odjel opačným směrem. Poslední "překážkou" byl brankář, který měl ale tak špatně napsanou umělou inteligenci, že dokázal inkasovat z pěti střel čtyři góly.

Další ročník přinesl kýženou změnu. S novým kabátkem (pouze pro konzole) přišlo i spoustu změn v AI. Abyste dokázali překonat dobře bránící mužstvo ovládané konzolí, museli jste neustále střídat tempo, jinak to mohlo špatně dopadnout. Podobný systém zvolilo EA i v následujícím roce. Tehdy hra se svým AI learning dokázala analyzovat vaši taktiku a postupně přijít na to, jak vyhrát.

NHL 10 bohužel tak precizní obranu nemělo, zato manažerský mód konečně doznal výraznějších změn. Pokud jste dříve chtěli s nějakým týmem vyměnit hráče, stačilo mu nabídnout o jeden nebo dva body slabšího hráče a klub na obchod přistoupil. V tomto ročníku ale ostatní týmy lépe přemýšlí a spolu s "reputačním systémem" dokážou poměrně mazaně obchodovat.

EA se následně umělé inteligenci příliš nevěnovala a až o tři roky později přišla s propracovanějším systémem. Hráč měl (stejně tak jako konzolí řízený protivník) k dispozici mnohem více možností, jak pokrýt či vypíchnout puk. Brankářům se dostalo taktéž patřičné péče, což mělo za následek, že nepouštěli tolik laciných gólů jako v minulosti.

V roce 2014 ale přišla revoluce. Sportovní oddělení Electronics Arts vytvořilo zbrusu nový engine, díky němuž vypadala hra mnohem lépe. Bohužel tím zahodili několik let práce a umělá inteligence musela být skoro celá vytvořena znovu, což se na NHL 15 nemile podepsalo. AI měla předepsaná schémata, jak se v určitých situacích chovat. Pakliže jste začali hrát jinak než strojem řízený soupeř, jejich taktika se úplně rozpadla.

Špatný dojem z minulého ročníku ale napravila "šestnáctka." Hráči si zase začali najíždět do mnohem lepších pozic, dokázali lépe zareagovat na váš pohyb a brankáři přestali pouštět tolik zbytečných branek. Chytání bylo ještě více vylepšeno v NHL 17, do níž EA přidalo několik nových animací.

A co letošní ročník? Vývojáři tradičně slibují spoustu zajímavých změn. Můžeme se těšit na tzv. "Defensive skill stick," který vám umožní lepší kontrolu nad vaší hokejkou a dovolí mnohem více obranných činností než doposud. "Creative attack dekes" zase nabídne mnohem více svobody v útočném pásmu. Dojde také k razantnímu vylepšení umělé inteligence. Ta prý bude mít dostupné stejné prostředky jako hráč a zvládne je náležitě využívat.

Co si o umělé inteligenci v NHL myslíte vy? Chtějí vývojáři z hráčů jen každý rok vytáhnout peníze, nebo se opravdu snaží virtuální hokej přiblížit tomu reálnému?

Témata: NHL 18 | NHL 17 | GAMIFIQUE.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Jak se změnila umělá inteligence v posledních ročnících NHL?

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Zaklínač od Netflixu je hitem internetu

20.07.2019 20:43 Když vyšlo najevo, že Netflix připravuje ve spolupráci s Andrzejem Sapkowským seriálovou adaptaci…

Zaklínač 3 nyní vypadá ještě lépe!

18.07.2019 20:46 Je to až k nevíře, ale Zaklínač 3 nedávno oslavil čtyři roky od vydání. Ani tak dlouhá doba a…

Související:

Nejčtenější články

  1. Zaklínač od Netflixu je hitem internetu

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.