Vyplatí se nákup virtuální reality?

Virtuální realita způsobila minulý rok obrovský poprask. Měl to být nový fenomén, něco co od podlahy překope nejen herní, ale i filmový průmysl. Jak to s ní vypadá letos? Je vůbec co hrát? A vyplatí se?

Virtuální Realita

Virtuální Realita FOTO: vrdimension.cz

Virtuální realita má delší historii, než si možná dokážete představit. Ve středověku či raném novověku sice nenabývala takové podoby jako dnes, už v té době se ale lidé snažili oblafnout mysl a vnutit ji pocit, že se nachází tam, kde doopravdy nebyli. Začalo to 360-stupňovými malbami, ty však s rozvojem techniky začali přepouštět místo fotografiím.

Předchůdce virtuální reality musíme hledat už v devatenáctém století. Tehdy jistý Charles Wheatstone přišel na to, že mozek zpracovává informace z každého oka a ty si přetváří v 3D objekty. Poznatky daly vzniknout prvnímu virtuálnímu zážitku na světě, který umožňoval prostřednictvím fotek prohlížet jakékoliv místo na světě. Headsety podobné těm dnešním se objevili už na začátku šedesátých let minulého století s nimiž šlo sledovat filmy.

První pokusy o tvorbu herního VR začaly už v roce 1993. Ambiciózní Sega tehdy oznámila svoje vlastní brýle, které nikdy nespatřily světlo světa. O rok později u veřejnosti zase tvrdě narazil Nintendo Virtual Boy.

Problémy současného VR

Virtuální realita toho má tolik za sebou... To už musí šlapat jako hodinky. Nebo ne? Pravdou je, že jako taková znovu ožila teprve před několika lety. Úspěch tvůrců zařízení Oculus Rift ukázal, že široká veřejnost má o rozšířený zážitek stále zájem, svět ale ještě není na tak velký skok připravený.

Podle průzkumů je pouze jedno procento z celkového počtu 1,43 miliard počítačů schopných poskytnout svým vlastníkům VR zážitek. Jsou tu sice jiné cesty v podobě mobilních či konzolových headsetů, jenže tady narážíme na další problém - přemrštěná cena a nedostatek kvalitního herního obsahu (tedy toho, co nás zajímá nejvíce).

Zařízení ještě navíc nejsou plně optimalizovaná. Může se tedy stát, že během hraní (v lepším případě) rychle unavíte oči nebo se budete cítit unavení. V tom horším vás čekají nepříjemné poruchy pohybu, závratě, nevolnost či kinetóza. 

Koupit/nekoupit

Finální rozhodnutí je samozřejmě na vás, podle nás ale ještě nenastal ten pravý čas k její koupi. VR nemá vychytané všechny mouchy a co se týče her, tak na ty nejzajímavější si budeme muset ještě počkat (Fallout 4, Skyrim...).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Vyplatí se nákup virtuální reality?

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.