Zbraň střílející kuřata nebo sex se stařenkou - nejzajímavější protipirátské ochrany

V dnešní době se dá na internetu sehnat téměř všechno - nemusíte platit za drahé programy, stáhnete si hru... Vývojáři tak často vymýšlí zoufalá řešení, která mají od krádeže jejich titulu odradit. Někteří jsou tak hákliví, že piráty žalují, jiní se nad tento problém dokážou povznést a pro nelegální vlastníky připraví nemilé překvapení.

Quantum Break

Quantum Break FOTO: quantumbreak.wikia.com

Radovánky se stařenkou (Zaklínač 2: Vrahové králů)

Ještě před tím, než CD Projekt RED úplně rezignoval na protipirátskou ochranu, hledal kladivo na vlastníky nelegální verze Zaklínače. Nejprve rozesílal hříšníkům dopisy s prosbou, jestli si mohou jejich hru koupit. Poté vymyslel mnohem fikanější řešení.

Série od polského vývojářského studia je proslulá tím, že se nebojí na monitoru ukázat odhalená ňadra i nějakou tu sexuální scénu. V kůži Geralta má hráč možnost vyspat se s řadou krásných dívek, což možná lákalo i řadu pirátů. Mazaní tvůrci tak zaměnili tyto dívky za stařenku. Není to nic, kvůli čemu by se hra nedala dohrát, zážitek ale dokázala zkazit dokonale. 

Dodatek: Podle posledních informací si druhého Zaklínače nelegálně zahrálo více než 4,5 milionu lidí. S nynější cenovkou v letních slevách se jedná o peněžní ztrátu kolem 13,5 milionu euro (cca. 351 milionů korun). Dá se ale předpokládat, že potencionální tržby z nelegálních kopií by byly mnohem vyšší. 

Zbraň, která střílí kuřata (Crysis: Warhead)

Znáte ten pocit, když si stáhnete hru z pochybného serveru a těšíte se, jak s ní strávíte celý víkend? Zapnete ji, užíváte si jejích krás, kosíte nepřátele po stovkách, jenže pak z ní začnou létat místo smrtonosných nábojů neškodná kuřata? Přesně tohle zažili majitelé pirátské verze hry, kterou do světa vypustil samotný Crytek.

Němečtí tvůrci si díky tomuto tahu zajistili nejen neskutečnou oblibu mezi herním publikem, ale také slušnou reklamu, která zvýšila prodeje titulu. A nebohá kuřata alespoň posloužila jako nekonečný zdroj potravy pro hladovějící vojáky.

Páska přes oko (Alan Wake)

Remedy se Alan Wake opravdu povedl. Dokázali vytvořit skvělou hororovou atmosféru a tak každý očekával, že se po něm začnou sápat i "nenažrané" ruce pirátů. Vývojáři se však dobře připravili a spolu s vydáním vypustili do světa poupravenou verzi, která všechny jejich pokusy o skvělý zážitek zruinovala - přidali hlavnímu hrdinovi pásku přes oko. To se nezdá jako příliš dobrá ochrana, zvlášť když šla hra bez problémů dokončit. 

Ale věřte nebo ne, přineslo to úspěch. Hráči, kteří si na tento problém stěžovali, si před herním obecenstvem uřízli ostudu a některé dokonce páska donutila ke koupi legální kopie. Za nás palec nahoru.

Ukradneš hru, zkrachuješ (Game Dev Tycoon)

Herní vývojář - vysněná a někdy až moc idealizovaná pracovní pozice. Vyžaduje dobré logické myšlení a také znalosti stovek až tisíců příkazů. Je jasné, že taková práce není pro každého a tak dvojice nezávislých vývojářů z Greenheart Games vytvořila hru, kde si každý může zkusit od píky vybudovat vlastní studio. Ale kdo by čekal, že se v této hře bude skrývat nemilé překvapení?

Patrick a Daniel Klug nechali okusit piráty svoji vlastní medicínu. Pokud jste hru nelegálně stáhli, pravděpodobně jste se dostali až do druhé kanceláře a tam vám Game Dev Tycoon vystavil konečnou. Kvůli malým prodejům plynoucích z velkého pirátství zkrachujete. Mnoho lidí to samozřejmě považovalo za chybu a hledalo pomoc na internetu. Tam se jim ale dostalo pouze výsměchu a pobídky, ať si hru pořídí.

Dodatek: Během prvního dne, kdy se Game Dev Tycoon objevil v prodeji, údajně tvořily pirátské verze až 97% podíl z hráčské komunity (3104 z 3318).

Cenzura, všude jen cenzura (The Sims 4)

Kdo někdy hrál The Sims, nejspíše si zvykl na cenzuru svého simíka během dětem nepřístupných aktivit. Hráči kradených kopií ale museli překousnou cenzuru mnohem většího formátu.

Hra nejprve začne rozpixelovávat vaši virtuální postavičku při běžných denních činnostech a postupem času už máte kostičkovanou celou obrazovku. The Sims 4 je tak téměř nehratelný.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Zbraň střílející kuřata nebo sex se stařenkou - nejzajímavější protipirátské ochrany

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.