LUDOLOGIE #3: Lara Croft.

Videohry jsou s námi už pěkných pár let. Za ta dlouhá léta se nám ve hrách vystřídala pěkná řádka postav. Zajímavých, nezajímavých, dobrých či špatných. Žádná postava mě však nezaujala jako archeoložka Lara.

Rise of the Tomb Raider

Rise of the Tomb Raider FOTO: Reprofoto Twitter

Tomb Raider se na obrazovkách našich herních zařízení objevil v roce 1996. Přírodou velmi obdařená archeoložka z Británie, Lara Croft, se stala velmi populární. Po roce 1996 následovala ještě další pokračování her, pár komiksů a dokonce i filmů, které dokonce nejsou zas tak špatné. Většina herních dílů je povedená a nese se ve stejném duchu. Tady budu mluvit o hrách Tomb Raider (2013) a pokračování Rise of the Tomb Raider (2016).

Tom Raider z roku 2013 je stále excelentní hra. Obtížné a logické hlavolamy, povedená grafika, možnost hrát v různých stylech postupu a široká varieta zbraní. Když připočteme, že příběh do hry napsala Rhianna Pratchettová, dcera legendárního (a bohužel zesnulého) Terryho Pratchetta, vyjde vám z toho impozantní hra. Co mě však na hře zaujalo nejvíce, byla postava Lary Croft. To čím si prochází a jak se mění je reálné a uvěřitelné a to je na herních postavách nejdůležitější, abychom uvěřili, že tohle by mohla být reálná postava. Nějak se chová a to v nás nechává myšlenku, že takhle se lidé opravdu chovají. Pokud v postavu neuvěříme, nebude to pro nás postava, ke které si můžeme vypěstovat vztah nebo ji mít nějak rádi.

Lara z roku 2013 ještě není slavná archeoložka, pouze absolventka školy. Je na jedné ze svých prvních výprav a kape z ní nadšení a nervozita. Nebudu moc zabíhat do příběhu, takže řeknu jen, že loď, na které se plaví ztroskotá a parta záporáků zajme Lařiny společníky. Lara, sama, zmatená a zranitelná je na začátku hry více méně prostě děcko. Postupem hry se naučí rozdělávat oheň a nají se masa vlastnoručně zabitých zvířat. To, jak ze začátku prožívá každé škrábnutí a zranění, jak se při chůzi opírá o okolní objekty, i (tohle bude znít divně) u všeho strašně vzdychá, umocňuje její neznalost a nezkušenost. Doteď se přece válela v knihách, tak jak mohla být připravená na tohle.

Jak jde čas, Lara se dozvídá tajemství ostrova, na kterém ztroskotala. Její první kontakt s lidmi, kteří ostrov obývají, skončí střelbou. Přestože Lara už má zbraně, její první reakce na lidi je mluvení. Volá a křičí na ně, aby nestříleli. Ona nechce střílet. Nechce je zabít. Je zmatená a na cizím ostrově, chce pomoc a dostat se pryč, ne všechny postřílet.

Ke noci hry Lara už zná tajemství ostrova dokonale a jde už po několikáté všechny zachránit. V té době už ji nerozhodí ani pád z bůhvíjaké výšky či trefa zbloudilé střely. Je to ultimátní stroj na přežití v divočině, který strčí do kapsy kdejakého Beara Gryllse. A změnila se i emočně. Z ustrašené dívky, která se bála a nechtěla střílet, na pokraji zhroucení, je žena co si nepřátel dělá maximálně tak srandu a ničí je vším co má po ruce. Je na ní vidět skálopevné odhodlání, že své přátelé prostě najde, ať už musí postřílet nepřátel kolik chce a vykrást nespočet hrobek.

Lara z roku 2015 je víceméně stejná. Z teplého ostrova se však podívá na ne moc teplou Sibiř a tak je zde zase silný neverbální projev. Lara se klepe zimou a drkotají jí zuby a když prochází kolem ohně, obchází ho a teplu nastavuje celé tělo. Ano, krása je v detailech.

Lara už je známou archeoložkou a zocelená nespočtem výprav. Už ví, že lepší než vyjednávat, je lepší nechat promluvit zbraň. Už byste řekli, že Lara je na dalším dobrodružství připravená na cokoliv. Jenomže teď se hlásí ke slovu minulost rodiny Croftů, přesněji jejího otce a její nevlastní matky. Lara je sice na přežití v Sibiřské pustině připravená, ale minulost seká hlouběji a tak si znovu prochází skoro tím stejným. A ono to vůbec nevadí. Naopak.

Lara je stejně skvělá jako většina materiálu, ve kterém vystupuje. Je to taková akčnější verze Indiana Jonese a přiznejme si, všichni milujeme Indiana Jonese. Pokud by se mezi vámi našli tací, co o sérii Tom Raider nikdy nezavadily, rozhodně vám doporučuji zahrát si dva poslední díly. A když ne kvůli Laře, tak aspoň kvůli skvělému zážitku ze hry.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: LUDOLOGIE #3: Lara Croft.

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.