LUDOLOGIE #1: DOOM. Krása zkázy.

Psal se rok 1993 a revoluční střílečka DOOM mění herní svět. Teď se píše rok 2016 a DOOM se vrací a... dělá zase to stejné co tenkrát.

Doom

Doom FOTO: Reprofoto Twitter

Krásný rok 1993. Někdo ho má ještě v živé paměti, někdo tenkrát ještě ani nebyl na světě. Ať už patříte ke kterékoliv skupině, jistě si pamatujete jednu hru, která v tom roce vznikla. DOOM. Ano, k nevíře ale tahle hra už je s námi přes dvacet let a její upravené verze se pořád hrají. Po pár neúspěších (ehm ehm DOOM3) dostáváme legendu obnovenou v novém slušivém kabátku.

Už od prvního momentu co hru spustíte, cítíte, že tohle není žádná pětihodinová, na nejvyšší obtížnost lehce dohratelná akce. Tohle je surová střílečka z dob kdy vás nepřátelé opravdu chtěli zabít. Ne se o to jen nešikovně pokoušet. Z DOOMu odkapává adrenalin a všechny další tělní tekutiny. Je to hra, která vám nic neusnadní a neodpustí. Vysype na vás hordy nepřátel a dělejte si, co uznáte za vhodné. DOOM vybočuje z řady moderních FPS nejen svou hratelností, ale i postavením jednotlivých levelů, designu nepřátel a širokým a (velmi) funkčním repertoárem zbraní.

Postavy musí být reálné. To si asi říkají všechny vývojářské týmy specializující se na FPS. Postavy musí mít své emoce, své nálady a o všem se musí dlouho vykecávat. V DOOMu váš character (DOOM Guy) neřekne ani slovo a přesto naprosto poznáte jeho náladu. Vztek. Naštvanost. Nálada-všechno-rozstřílím-protože-je-to-tady-zase-plný-démonů. Z jeho jednání, s tím s jakým absolutním nezájmem prochází jednotlivé lokace, jak ho nezajímají těla nepřátel či technická zařízení okolo. On přišel ničit a zabíjet. A to poznáte i bez jediného slova.

Co uděláte, když jste ve hře zranění? Většinou se za něco skrčíte a zdraví se vám magicky vrátí. Hra vás nutí, abyste přerušili svoji akci a odběhli se za něco schovat a čekat. Zkuste tohle v DOOMu a jste mrtvý. DOOM vás naopak při nedostatku zdraví nutí, abyste se vrhnuli do ještě větší akce. Žádné skrčení a čekání, pěkně vlítnout na démony a pomocí speciálních dokončovacích úderů z nich zdraví vymlátit. Stali jsme se v hraní natolik línými, že nám stačí prostě se za něco schovat a tím naši postavu uzdravit. Už ani tradiční ''Medkity'' se ve hrách nevyskytují tolik. Hráči touží po akci a výzvě. Chtějí vidět, že když nepřátelé rozdrtí, že z toho opravdu budou mít něco důležitého. Hry jsme si ulehčily na takovou míru, že už není kam hlouběji se posunout, a proto se nám zdá většina FPS stejných. Odebrali jsme většinu elementů her a těch pár nezbytných co zbylo, se opakují pořád a pořád dokola.

DOOM je bezesporu výjimečná hra. Ostatní hry nás občas nutí k určitému stylu hraní, abychom přešli určitou její část. DOOM nás k ničemu nenutí, protože z toho prostě cítíme jak to hrát. Svým zpracováním nás tahle dech beroucí hra ujišťuje, že pořádná akce ještě nevymřela. Pokud jste nehráli, měli byste.

Témata: Doom
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: LUDOLOGIE #1: DOOM. Krása zkázy.

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Autor herního hitu PUBG míří na burzu, může to být největší IPO v Koreji

16.06.2021 21:10 Jihokorejský výrobce videoher Krafton, který stojí za herním hitem PlayerUnknown's Battlegrounds …

Související:

Nejčtenější články

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.