Augs Lives Matters. Dobře nebo špatně?

Vydání Deus Ex: Mankind Divided se nám blíží a vývojáří na sebe strhávají čím dál větší pozornost. Ne však v dobrém.

Deus Ex: Mankind Divided

Deus Ex: Mankind Divided FOTO: Reprofoto Facebook

Augs Lives Matter. Připomíná vám to něco? Samozřejmě, jedná se o lehce upravenou verzi ''Black Lives Matter'', což je slogan stejnojmené organizace protestující proti rasovým útokům a diskriminaci lidí určité barvy pleti. Organizace začala fungovat v roce 2013 po zastřelení jistého Trayvona Martina policistou. Organizace od té doby poukazovala na stále se dějící rasové rozdělování a diskriminaci jinak barevných lidí. To bylo jen krátké shrnutí pro ty, co žili poslední tři roky v zasypané jeskyni a ničeho z toho si nevšimli.

Vývojáři Deus Ex: Mankind Divided, Eidos Montreal vydali před pár dny sérii obrázků jak bude svět roku 2029 vypadat v jejich hře. Na jednu stranu jsme viděli moderní a předělaná města co si stále zachovávala svoje ikonické dominanty. A pak to zmíněné rasové dělení. No, ne vlastně rasové, protože tady se lidé dělili na Augmentované a Neaugmentované. Na jednom obrázku byla zachycena demonstrace Augmentovaných a jeden z nich držel nápis ,AUGS LIVES MATTER'. Je to dobře? Je to dobře přebírat název organizace co se akorát snaží, aby mohli jistí lidé normálně žít? Organizaci co aktivně demonstruje proti systematickému rasovému teroru? Hráči vložili obrovské úsilí do toho, aby se jejich kultura začala brát vážně. S tímhle to vypadá, že jsme zase jenom děti co si hrají a neuvědomují si, co vlastně dělají a jaké to může mít důsledky. Ovšem na druhou stranu, je to špatně? Hra má právo být drsná, nekorektní a ukazovat si svoju představu pravdy jak chce. Augmentovaní budou ve hře ukazovaní jako bezcenní, nižší a nechtěnní. Budou soustřeďeni do uzavřených ghett a táborů. To se v historii dělo. Hra si z toho bere inspiraci a ukazuje, že i fikční světy mají své problémy. Problém podle mě není ve vývojářích ale ve společnosti. Dnešní společnost se vesměs tváří jako ,,Budeme o hrách tvrdit že je uznáváme dokud nás nebudou otravovat nebo nezačnou řešit důležitá témata. Pak o nich řekneme, že je to zábava dětí a těch, co si neuvědomují, co dělají''.

Kdyby si slogan ''Black Lives Matter'' půjčil a předělal film nebo kniha, nic z toho by se nedělo. Napsalo by se o tom, že je to kniha/film co, alegoricky řeší otázky fungování lidské společnosti. Když to zkusí hra, je okamžitě lynčována ulicemi a dav měšťanů s vidlemi a pochodněmi staví za městem alej šibenic pro vývojáře.

Ano, Eidos Montreal mohli nejspíš použít lepší slogan. Výstižnější. Něco co méně vyvolává hádky a inkviziční řízení. Ovšem odezva kterou dostali je směšná. Hra má právo udělat svůj svět drsný a reálný tím že používá věci co známe.

Tohle se stane ještě mockrát, než si společnost uvědomí, že hry nejsou jen pro děti, ale i pro dospělé, co se dospělých témat neleknou. Samozřejmě by hra neměla dospělá témata degradovat a zesměšňovat, což se tady však dít nebude.

Takže Augs Lives Matter. Dobře nebo špatně? Za mě dobře.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Augs Lives Matters. Dobře nebo špatně?

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.