Nintendo Classic Mini, NE(S)

Pamatujete si ještě tu kouzelnou šedou bedýnku, co se zapojovala do televize a přinášela hodiny zábavy? Nejspíš ne, protože Nintendo Entertaiment Systém (NES) se začalo prodávat před asi třiceti lety. Teď se však vrací na pulty, menší, roztomilejší a díky samotnému Nintendu i horší.

Nintendo

Nintendo FOTO: Nintendo

NES Mini bude vyráběné se zabudovanými třiceti hrami, bez možnosti přidat nové. Konzole také nebude nijak kompatibilní s cartridgemi na původní NES (slot pro cartridge ani nepůjde otevřít). Stejně tak ani se starými ovladači. Ke konzoli půjde připojit ovladač z Wii, a ovladač z Mini NES zase půjde připojit k Wii a Wii U. Alespoň, že už se nebude připojovat pomocí prehistorických AV kabelů, ale přes HDMI. Cena je šedesát dolarů, takže nějakých 1500 korun.

Podle složitých výpočtů nám tedy vyjde, že jedna hra má cenu padesáti korun. A jsme u problému. Mají tyto hry cenu padesáti korun? Ano, padesát korun za legendu jako Super Mario Bros. je rozhodně krásná cena. Problém však je, že tato legenda byla nesčetněkrát remakeována, remasterovaná, předprodávaná a portovaná na všechno možné. Víte, co znamená číslo deset? Deset je platforem, na které Super Mario Bros. vyšel. Přiznejme si, všechny Mario tituly jsou v podstatě stejné, takže ty nové díly her už najdete opravdu na všem. Takže proč bych si kupoval, byť za padesát korun, hru kterou dostanu na konzoli, která nemá zaručen (a který nejspíš ani nebude) žádný další vývoj, žádnou budoucí podporu a žádné uchovaní, či přesunutí mých herních dat? Proč, když tuto hru můžu získat skoro všude jinde? A to myslím ty legální cesty. Samozřejmě můžete stáhnout emulátory, kde si hru upravíte přesně tak, jak sami chcete. A vlastně ani ty ne, zkuste si do Google vyhledávače napsat ,Super Mario Bros.‘ a můžete si hru zahrát hned, online, bez nutnosti něco stahovat a zdarma. Ano to jsem se trošku rozohnil nad Mariem, vězte však, ostatní hry jsou na tom téměř stejně. Ano, úplně z toho sálá klasická Nintendo politika, předělávat, přeprodávat a inovovat za každou cenu.

Ještě otázka na konec. Na koho Nintendo cílí? Děti? Dnešní děti mají herní přístroje s nezměrnými kvalitami oproti NES a na nějaké 2D skákačky nejsou zvědavé. Retro hráči, co se zapomněli v devadesátých a osmdesátých letech? Ti mají pravé staré NES s tunami her. A zbytek hráčů, co chtějí občas zavzpomínat? Ti mají emulátory. NES Mini rozhodně nebude propadák a prodají se miliony kusů, protože na tyhle věci hráči slyší, i když moc nedávají smysl.

Témata: Nintendo
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Nintendo Classic Mini, NE(S)

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.