Jak by mohl vypadat Overwatch na kompetitivní scéně

Overwatch už máme nějaký ten pátek nainstalovaný, ale jaké hrdiny hrát na turnajích a jakým formátem se tyto turnaje vůbec budou hrát?

Overwatch

Overwatch FOTO: Reprofoto YouTube

Bude tomu již měsíc, co byla oficiálně vydána hra Overwatch. Během této doby si ji koupilo více jak 7 milionů lidí, což z ní dělá jednu z nejúspěšněji launchnutých her. Velkou neznámou je však budoucnost Overwatche na poli Esportu. Mnoho podobných her už zažilo velkolepý nástup na herní scénu bez patřičného pokračování v kompetitivním hraní, a někteří lidé se tak mohou ptát, zda má Overwatch vůbec šanci. My se dnes podíváme na zoubek jednotlivým hrdinům a jejich hratelnosti na turnajích, přičemž zabrousíme i do jednotlivých možností či pravidel, podle kterých by se mohl Overwatch na turnajích hrát.

 Každý, kdo hrál Overwatch alespoň v open betě, už asi zná většinu postav. Klasický sniper v podání Francouzky Widowmaker, DJ Lucio se schopností “akcelerovat” nejen zábavu původem z Brazílie nebo trestanec Roadhog z Austrálie. Který hrdina je ale ten nejpoužívanější a zároveň nejsilnější? Podle statistik z nedávno odehraného turnaje portálu Gosugamers si můžeme na tyto otázky odpovědět.

img-responsive

Seřazení hrdinové Overwatche podle využití | foto: www.planetoverwatch.com

Celému turnaji vévodilo hlavně pět hrdinů: Mercy, McCree, Reinhardt, Widowmaker a Lucio. Pro mnohé překvapení, ale je i celkem logické proč právě tito hrdinové mají největší využití. Mercy je klasický healer. Tým se bez ní neobejde hlavně kvůli její ultimátní schopnosti oživit padlé spoluhráče. Asi každá podobná hra takovou postavu nabízí a každý z nás si ji měl možnost zahrát. Lucio je oproti Mercy daleko aktivnější support. jeho schopnost léčit a zvyšovat pohyblivost týmu je pasivní, takže může v zápase pomoci při zneškodnění důležitých cílů.

McCree společně s Widowmaker tvoří naopak klasické ofenzivní duo. Během pár vteřin dokáží oba dva eliminovat téměř každého hrdinu bez jakéhokoliv problému. Jako poslední je tu Reinhardt. Obrovský tank s velkým štítem co proráží nepřátelské obrané linie.

Těchto pět hrdinů má jedno společné. Jejich mechaniky jsou opravdu jednoduché a pochopí je rychle každý. Jde o jeden z možných důvodů jejich častého využití oproti jiným specializovaným hrdinům tipu Mei, Zenyatta nebo Genji. Ano, prvních pět zmiňovaných se dá považovat za lehce overpowered a v blízké době čeká nejednoho z nich nerf. Pravda může ale být někde jinde. Po takto krátké době hráči nejspíše nedokáží využít plný potenciál některých postav, což může vést k jistému stereotypu na turnajích. 

Jak se dá z grafu dále vypozorovat, někteří hrdinové zůstávají tak říkajíc “na ocet”. Zenyatta, Mei a Torbjorn jsou na turnajích dost opomíjení jelikož mají spíše charakter “specialistů”, než klasických deff/off/tank hrdinů. Dalším možným důvodem je jejich náročnost na správné zahrání a malý počet životů. Z této trojce bych ovšem vypíchnul maličkou Mei. Z osobní zkušenosti musím říct, že dobře zahraná Mei může až strašidelným způsobem rozvrátit celý nepřátelský tým.

Na jednom z turnajů jsme s týmem hráli na mapě Numbani. Posledních 60 vteřin do konce měl každý z týmu připravenou ultimátní schopnost a ve chvíli útoku nás ledová bariéra Mei zablokovala a zároveň odstřihla od healerů. Protější tým pak neměl žádný problém celý závěrečný útok rozbít. Jde tedy vidět, že hráči se některé postavy stále učí a jejich malý počet využití nemusí spočívat v jejich malé síle. 

Na závěr bych rád zmínil formát turnaje, ze kterého statistiky pocházejí. Tentokrát se hrálo stylem “1 Hero limit”, což v překladu znamená, že v týmové kompozici nesmí být stejný hrdina více jak jednou. Někteří hráči s tímto formátem nesouhlasí, jelikož podle nich znemožňuje využití plného potenciálu kombinací hrdinů. Pravdou ale je, že v turnajích bez tohoto pravidla byla v naprosté většině viděna kompozice 2x McCree, Mercy, Lucio a Reinhardt. Posleení šestý slot byl většinou vyhrazen pro hrdiny s určitou specializací (například Symetra s teleportem nebo Zarya pro její ultimátní abilitu). Prozatím je asi nemožné určit jakým způsobem se budou hrát turnaje v budoucnu, ale jedno je jisté. Overwatch má obrovský potenciál a určitě o něm budeme často slýchávat.

Témata: Overwatch
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Jak by mohl vypadat Overwatch na kompetitivní scéně

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.