Vzpomínáme na dvacet let se sérií Heroes of Might and Magic

Vytáhněte frkačky, ukrojte si dort a pojďte si s námi zavzpomínat! Tento rok slaví legendární série Heroes of Might and Magic dvacáté narozeniny a kdy jindy si ji připomenout, než pár týdnů před vydáním sedmého pokračování.

Might and Magic Heroes VI

Might and Magic Heroes VI FOTO: Ubisoft Entertainment

Kara

Vždy, když slyším o Heroes of Might and Magic, se mi vybaví způsob, jakým mi tato hra dokázala učarovat. K ránu jsem vždy usedala k počítači, od kterého mě přes den na chvíli vyhnal jen pocit hladu a že se setmělo, jsem zjistila, až když mi nějaký hmyzí letec přistál přímo na monitoru a já se chtě nechtě musela od hry odtrhnout.

Might and Magic Heroes VII

Přiznám se, že HoMaM je jediná tahová strategie, kterou jsem kdy hrála. Co se týče her, jsem poněkud konzervativní a jakmile najdou nějakou, která mi opravdu přiroste k srdci, je to navždy. Možná proto jsem až do tohoto září, od kdy jsem měla možnost vyzkoušet si beta verzi nejnovějšího dílu Might and Magic Heroes VII, hrála už od roku 1999 (čas od času, samosebou) třetí díl této herní série. Právě proto mne velice mile překvapilo, když po nastavení všech parametrů a odkliknutí tlačítka start na mě čekalo staré známé herní prostředí, na které jsem byla zvyklá, zabalené v moc pěkném kabátě soudobé verze původní grafiky.

img-responsive

Might and Magic Heroes VII | foto: Ubisoft Entertainment

Způsob, jakým vývojáři uctívají původní hru (tedy můj oblíbený třetí díl) včetně gameplaye, grafiky i hudby je opravdu vkusný. Pokud jste hráli předešlé díly Heroes of Might and Magic, nemusíte si na nic zvykat, nic složitě hledat a ihned po spuštění hry se prostě cítíte jako doma. A to je po více než 15 letech opravdu příjemné. Většina herních sérií s podobně vysokým počtem titulů se jejich prvním verzím podobá opravdu pomálu. Z těch několika, které si během dlouhých let zachovaly své kouzlo, pro mě Heroes of Might and Magic stojí na prvním místě.

Martin

Tato série byla nedílnou součástí mého dětství, přesněji řečeno třetí a čtvrtý díl. A pro mne samotného znamenala hodiny a hodiny zábavy se svými přáteli na mnohých lan akcích či náhodných setkání u někoho doma. Určitě tedy nejsem sám, kdo ji považuje za jednoho ze zakladatelů tahových strategií, a i když jsem bohužel nehrál první dva díly, musím říci, že žádný díl mě vyloženě nezklamal. Sám jsem tedy upřímně zvědav na finální verzi nového dílu, který si prý má vzít to nejlepších ze svých předchůdců. Tento výrok jsme slyšeli už tolikrát v rámci jiných sérií, že je tak trošku ohraný, ale v rámci HoMaM bych tomu i věřil.

img-responsive

Heroes of Might and Magic III HD Edition | foto: Ubisoft Entertainment

Vojtěch

Z dvacátého výročí série Heroes of Might and Magic na mě jde stud v tom ohledu, že jsem se s touto sérií pořádně nesetkal. Uběhl čas a ze zkratky HoMaM (Heroes of Might and Magic) se vyklubala zkratka MaMH (Might and Magic Heroes). K vydání nemá daleko její další titul a jediné, co se mi při řečení této série vybaví je hra, kterou téměř nikdo nezná. 

Boj proti Nekrosovi posazený do světa Might and Magic

Tou hrou je Crusaders of Might and Magic. Jedná se o akční hru z třetí osoby mající s HoMaM společné pouze zasazení do světa Ardon, do kterého byly zasazené i další neznámé tituly jako Warriors of Might and Magic nebo Shifters. Za jejím vytvořením stojí dnes již zaniklá společnost 3DO. Hra je některým známa již od roku 1999, kdy se objevila na PC, o pár měsíců později se objevila také na Playstationu.

Já si tuto hru velmi oblíbil, nejedná se však o příběhově skvělý titul či o zázrak v hratelnosti. Na svou dobu ale měla skvělou grafiku a vzhledem k mému mládí mi byla jednoduchá hratelnost příjemná. Žádné přemýšlení a rozvaha, jako v případě slavných her ze světa Might and Magic, prostě popadnete meč, štít a masakrujete nepřítele za nepřítelem.

Pokud vás z mého povídání přeci jen hra zaujala, tak není problém si jí zahrát (na GOGu jí seženete za pouhých 5,39 dolarů). Není to něco, u čeho budete plakat, či se smát. Zkrátka si zabojujete, zavraždíte a zabijete krapet volného času u hry z dob, kdy vyšel první Matrix. Zda vás bude bavit, netuším, ale pokud hru znáte, tak jistě sami cítíte, že nostalgický obal je až překvapivě vysoký.

David

„Ještě jeden tah a…,“ kdo tuto větu při hraní některého z dílů Heroes of Might and Magic nikdy neřekl, tak udělal chybu, protože je pravděpodobně nehrál dostatečně dlouho. Nejlepší díl série jde těžko určit, pro každého bude odlišný. Když se na to podíváte s odstupem času, tak zjistíte, že vlastně hodnotíte vzpomínky s kamarády, se kterými jste daný díl hráli. Vyloženě špatný díl HoMaM neexistuje, ať už se bavíme o čtveřici her od společnosti New World Computing, respektive 3DO nebo o těch novějších, které kočíruje Ubisoft prozatím s bravurou. A jak je zatím vidět z ohlasů na sedmé pokračování, tak hráči a hráčky z celého světa budou táhnout svými armádami mnohem déle, než jen dvacet let.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Vzpomínáme na dvacet let se sérií Heroes of Might and Magic

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.