Herní rok 2014: Mohlo to být horší - část druhá

Rok se sešel s rokem a tak je na čase prohrabat se ještě jednou herním smetím, které se prodralo až na můj harddisk. Dnes se podíváme na hry, které byly spíše zklamáním.

Yaiba: Ninja Gaiden Z

Yaiba: Ninja Gaiden Z FOTO: Team Ninja

Act II – Faily a zklamání

img-responsive

Resident Evil 4 Ultimate HD Edition | foto: Capcom

 Resident Evil 4 Ultimate HD Edition

V Capcomu zase úřadovali markeťáci, kteří si řekli, že se svezou na vlně popularity HD remaků. Dovolím si jeden citátát: „Během let jste mohli Resident Evil 4 vidět na PS2, Wii, Xboxu 360, PS3, PC a v ořezané verzi i na iPhonu a obskurních platformách, jako je Zeebo. Několikrát tu dokonce byla i „ultimátní verze“, nejdřív na Wii, potom na PS3. A teď jí tady máme znovu v japonské redefinici pojmu mlácení prázdné slámy.“

V čem se tedy liší Ultimate HD Edition od PS3 verze nebo PC verze, kterou jste si mohli koupit v roce 2007? V ničem podstatném. Textury jsou stejně „HD“, tedy vůbec, jen funguje lépe podpora gamepadu, hra má jakous takous podporu 60 FPS, které jsou ovšem zamčené, což nedává smysl, není to bojovka.

Hra navíc hrozně zestárla a ani při nejlepší vůli nehraje dobře. S cenovkou 20 Euro a nulovou přidanou hodnotou oproti starším verzím si odnáší čestné první místo mojí fail kategorie.

Zároveň mě jako velkého fanouška Resident Evilu 4 velice mrzí, že na něj nemůžu v klidu vzpomínat jako na jeden z nejzásadnějších akčních titulů moderní herní éry, místo toho mě Capcom nutí srovnávat ho se současnou produkcí, na kterou už starouš prostě nestačí. Je to nedůstojné, nechte RE 4 odpočívat ve videherním domově důchodců.

img-responsive

Legend of Master Online | foto: GAMEVIL

 Legend of Master

Mobilní free to play hra, která není tak strašná, jako například Dungeon Keeper, samotnou základní herní mechanikou je ale natolik bizarní, že si zaslouží zmínku. V základu je to jednoduchoučká arénová diablovka, která je ale, snad záměrně, udělaná velice jednotvárně a nezáživně. Stále jedno prostředí, stále ty samé typy nepřátel (asi tři), jen tupý grind s výhledem do nekonečna. A jelikož je probíhání dungeonů opravdu otravné a repetitivní, nabízejí vám vývojáři pomocnou ruku, hra se za vás může hrát sama, stačí, když si zaplatíte prémiovou měnu. Ano, čtete správně, ve hře máte možnost zaplatit si, abyste hru nemuseli hrát. Geniální koncept.

img-responsive

Lightning Returns: Final Fantasy XIII | foto: Square Enix

 Lightning Returns: Final Fantasy XIII

Lightning se vrátila. Už zase. Aneb vyhodíte jí dveřmi, vrátí se oknem. Final Fantasy XIII nebyla příliš populární hra, která v dlouhodobém horizontu vytvořila k sérii i JRPG obecně něco mezi nenávistí, opovržením a rezignací. Je tedy s podivem, že se právě na FF XIII Square-Enix tolik soustředí a snaží se nám otravné protagonisty předhazovat v dalších a dalších hrách.

Bez ohledu na jakékoliv vazby k minulosti ale Lightning Returns není dobré JRPG ani dobrá hra. Představuje nový bojový systém, který je strašný a příběh, který nedává smysl. A jelikož hře očividně sebrali i monumentální rozpočet, který měla třináctka, nabízí se otázka, proč do toho bláta znovu zabředat. Snad jedině proto, abyste se dozvěděli, jak to všechno dopadlo, když už jste investovali čas a peníze do dvou předchozích her. Je ale podstatně levnější a bezbolestnější přečíst si to na Wikipedii a outro si pustit na Youtube. A taky je tam Hope, pořád mluví, a nemůžete ho zabít, ugh.

img-responsive

Yaiba: Ninja Gaiden Z | foto: Team Ninja

Ninja Gaiden Z

Pořád mám pocit, že to byl nějaký nepovedený pokus o vtip. Podobně jako v případě Escape Dead Island mě už předem varovala „stylizovaná“ odporná, nízkopolygonová, hranatá, rádobykreslená grafika, která na celé kolo křičí, že celý projekt dostal minimální rozpočet. Bohužel pro fanoušky rychlých japonských akcí střihu Devil May Cry se tu šetřilo trochu moc a výsledkem je nehratelný škvár, který je ještě o několik kategorií horší, než Ninja Gaiden 3, a to je co říct.

Zajímavost: Ninja Gaidenovi se stalo to samé, co Resident Evilu, tedy odešla klíčová postava jeho vývoje, která měla vizi a dokázala sérii někam posunout. V případě Resident Evilu to byl Šinži Mikami (odešel z Capcomu po dokončení Resident Evilu 4), v případě Ninja Gaidena to byl Tomonobu Itagaki, který se naposledy podepsal pod Ninja Gaidenem 2.)

img-responsive

Borderlands: The Pre-Sequel | foto: Gearbox

 Borderlands: The Pre-Sequel

Ach Jacku, stálo ti to za to? Borderlands je silná značka, druhý díl byla neuvěřitelně vtipná a příjemně návyková kombinace RPG a FPS, ve které jsem strávil stovky hodin, tou dobou jsem se ještě považoval za fanouška Borderlands. Všechno se ale jednou přejí a s The Pre-Sequelem, který má formát velkého a nepovedeného DLC ke dvojce za plnou cenu, Borderlands i podstatně zhořkly.

Hru jsem hrál s Borderlands veterány Ondrou Hrabcem a Honzou Kotrbou a přál bych vám slyšet to zoufalství v hlasech všech zúčastněných, když jsme zjistili, že ještě nejsme u finálního bosse, takže musíme pokračovat v hraní.

Hrát Borderlands The Pre-Sequel nebyla jen nuda, bylo to otravné, nepříjemné a cokoliv s nápisem Borderlands teď nemůžu ani vidět. Což je škoda, protože zrovna vyšly Tales from Borderlands a prý to není špatné.

Ani hrát za toho Claptrapa nebyla taková sranda, jak jsem si myslel, že bude.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Herní rok 2014: Mohlo to být horší - část druhá

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.