RIP Vanilla, aneb konec Nostalrius Begins

Hráči zbožňovanému (neoficiálnímu) WoW serveru, na kterém jste se mohli vrátit zpět do nostalgických časů roku 2004, odzvonilo.

Server Nostalrius Begins končí

Server Nostalrius Begins končí FOTO: GAMIFIQUE.cz

První volání po starých dobrých Vanilla časech se ozývalo už s vydáním datadisku Burning Crusade. Od té doby se o tom, který je "ten nej" datadisk pro World of Warcraft, vedou rozepře mezi všemi hráči. A zcela oprávněně, každému se totiž líbí něco jiného. Jedno ale musí uznat každý, původní svět World of Warcraft má své nezaměnitelné kouzlo. A ani v dnešní době se mu nic nevyrovná.

Ano, jistě. Každý datadisk byl vždy o trochu lepší, nabízel víc herního obsahu a nespočet možností, o kterých jste si na Vanille mohli nechat leda tak zdát. Ale právě v tom bylo to kouzlo. Bossové neměli stovky milionů HP, suroviny jste si museli poctivě zajít natěžit sami (ovšem pokud to už neudělal někdo před vámi) a příprava na raid se čtyřiceti lidmi znamenala hodiny a hodiny farmení, abyste si vůbec mohli dovolit nakoupit potřebné "consumables". I přesto byly instance obrovskou výzvou a první zabití Nefariana v Black Wing Lair byl pro guildu opravdový úspěch, ke kterému došla po mnoha měsících progressu.

img-responsive

Guilda Divergent při prvním skolení Nefariana v Black Wing Lair | foto: Reprofoto YouTube

A právě tato obtížnost láká miliony hráčů, pro které je novodobá podoba World of Warcraft úplně o něčem jiném, než za starých dobrých časů. Nejlepším příkladem je původní Naxxramas. Z počtu necelých 900 000 hráčů (na US serverech), se pouhým 900 guildám, které se v té době pokoušely tuto instanci pokořit, podařilo zabít prvního bosse v Naxxramasu. Celou instanci pak dokončilo neuvěřitelných 23 guild. Kel´Thuzada tak zabilo cca pouhých 900 hráčů, což je méně než 0,1% celkového počtu hráčů na US serverech. Tak obtížný byl Naxxramas za dob Vanilly. 

Zeppelin

Pomatujete ještě, když dostat se z bodu A do bodu B vyžadovalo víc, než prolézt portálem? Kdo měl pár zlatých v kapse, mohl si od Mage koupit portál. Ti chudší museli i běžné cesty mezi městy absolvovat veřejnou dopravou. Na raidy do Zul'Gurubu pak létala Zepelinem vždy celá guilda. A rozhodně neměla vzducholoď celou pro sebe. Že se vám podařilo se nalodit, jste většinou zjistili, až když jste se začali pohybovat. Zahlédnout totiž vlastní postavu pod hordami ostatních byl mnohdy nadlidský úkol. A co tak selfie na přídi? Bez dalších desítek postav na vašem snímku absolutně nemožné v kteroukoli denní či noční dobu.

Následující video ukazuje, jak vypadal běžný den v Orgrimmaru na serveru Nostalrius. Stovky hráčů, nikdy nekončící spam nabídek profesí či raidů všech druhů, portál do Undercity jste sehnali i ve 4 ráno a ještě jste si mohli vybírat, kdo vám ho vykouzlí levněji. V  druhé polovině videa je pohled na pravý, originální Orgrimmar, tak jak na Blizzard serverech vypadá dnes. Hráče byste napočítali na prstech jedné ruky a největší populaci hlavního horďáckého města tvoří jednoznačne NPC. Nezbývá, než se zamyslet nad tím, kde udělal Blizzard chybu. Proč jeho 12 let starý koncept má i po tolika letech u hráčů daleko větší úspěch, než jeho dnešní podoba?

Nostalrius Ends

Nostalrius Begins hráčům přinesl původní verzi hry 1.12 s postupným přidáváním obsahu a patchů, tak jak tomu někteří z nás byli svědky i před 12 lety. Od loňského roku server hráčům přinesl obsah až po BWL a nyní všichni napjatě očekávali otevření bran Ahn'Qiraj, které bylo naplánováno na příští měsíc. V bankách se hromadily zásoby lektvarů, elixírů a potřebného gearu. Očekávání je nyní však konec. Blizzard na provozovatele podal žalobu a Nostalrius tak k datu 10. dubna vypíná své servery. Game masteři včera po půlnoci naportovali několik guild do krásného prostředí původního Mount Hyjalu, kde nyní najdete alianci a hordu bok po boku, zaznamenávajíc naposled své guildy na panoramatických screenshotech. Ve městech se srocují hráči a vyjadřují své frustrace, pořádají spanilé jízdy napříč celou mapou a dnes ve 20:00 vyrazí hromadně i k branám Ahn'Qiraj, které jim zůstanou navždy uzamčeny.

 

Na stránkách Nostalrius Begins se během roku registrovalo přes 800 000 uživatelů a server v posledních měsících nikdy neklesl pod počet 8 tisíc hráčů online a to ve kteroukoli dobu. Při největším náporu pak čísla přesahovala 15 000. Blizzard prozatím vždy odpovídal na dotazy hráčů, zda někdy spustí servery s původními datadisky, jednoduchou výmluvou: není o to dostatečný zájem. Počínaje včerejším dnem již budou muset svou odpověď přehodnotit. Zajímavé také bude, jak zareagují na dopis od týmu Nostalrius, v němž Blizzardu děkuji za vytvoření skvělé hry a prosí o možnost návratu Vanilly hráčům. Nabízí i své služby v rámci dobrovolné výpomoci. Dopis sbírá tisíce podpisů za hodinu a v tuto chvíli jej už podpořilo 27 000 hráčů. Svůj podpis můžete připojit zde

Blizzard prozatím žádné vyjádření k údajné žalobě na Nostalrius nevydal a není divu. Nejedná se o první neoficiální server, který byl tímto způsobem ukončen, většinou bez větší pozornosti veřejnosti. Témata, týkající se kauzy Nostalrius jsou ale ihned mazána z fór všech Blizzard her od Hearthstone po StarCraft 2. Na redditu je však Nostalrius na vrcholu sledovanosti.

Nabízí se tak otázka, zda v tomto případě udělal Blizzard správné rozhodnutí. Zájem hráčů o možnost návratu do dob staré dobré Vanilly je zcela očividně obrovský. Možná by daleko lepším řešením bylo 800 tisícům hráčů, kteří se na Nostalriusu registrovali, nabídnout možnost přestupu na oficiální Blizzard Vanilla server. A spravovat by jim ho mohli třeba ti, kterým se to úspěšně dařilo doposud. A ještě k tomu zdarma.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: RIP Vanilla, aneb konec Nostalrius Begins

Vstupte do diskuze (3)

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.