Reportáž z AnimeSHOW & GAME EXPO 2016. Jaké to bylo v Bratislavě?

Tisíce lidí si o víkendu nenechaly ujít jejich oblíbený festival plný anime, fantasy, sci-fi a her.

Zoey, Haylin a Calipso

Zoey, Haylin a Calipso FOTO: Cosplayer.sk

O víkendu se do Bratislavy nahrnuly davy fanoušků anime, sci-fi, her a jiných oblíbených popkultur. Důvodem byl velice populární festival AnimeSHOW & GAME EXPO 2016. I tento rok byl pro diváky přichystaný velice pestrý a zábavný program napříč všem popkulturám. Ti, kteří chodí na festivaly za poznáním, mohli navštívit hned několik desítek přednášek, kde se dozvěděli spoustu nových informací. Pro příznivce her bylo v areálu přichystáno několik herních retro automatů, desítky počítačů a konzolí. No a pro ty hráče, kteří nemají monitory a klávesnice příliš v oblibě, čekala velká škála deskových her různých žánrů, které mohli hrát se svými přáteli přímo na místě.

img-responsive

Retro herní koutek | foto: Cosplayer.sk

V rámci festivalu se mohli návštěvníci zapojovat i do velice rozličných soutěží. Do některých se muselo přihlásit předem, do jiných se bylo možné přihlašovat i na místě. Mimo několik lokálních turnajů, se konaly hlavně soutěže na poli kreativity. Do konce února se tak lidé mohli přihlašovat do soutěží jako AMV, FanArt, Original Art, Karaoke, Cosplay soutěž a Cosplay divadlo.Poslední dvě ze zmíněných soutěží se těší největší oblibě. Cosplay je už několikátým rokem obrovským světovým fenoménem a jen tak se jeho obliba nevytratí.

V Cosplay divadle předávádí týmy cosplayerů své scénky, které si sami vymýšlejí. V této soutěži nejsou tak důležité kostýmy jako spíše hraní a samotný děj. Mnohdy mají scénky komické až parodijní zaměření, takže není divu, že sklízí docela slušný úspěch. Nejpopulárnější část programu - Cosplay soutěž je taky ve své podstatě divadlo,při kterém se však klade větší důraz na kvalitu kostýmu a věrnost předloze. Hraní postavy (roleplay) pak tu věrnost originálu jen podtrhuje. Mnohdy se stává, že právě skvělý roleplay přidá cosplayi dost plusových bodů.

img-responsive

Kylo Ren vs. Rey | foto: Cosplayer.sk

Tento rok to nebylo jinak a hlediště se během Cosplay soutěže zaplnilo do posledního místa, a ti, kteří se do sálu nevešli, mohli sledovat celou soutěž na plátně v hale. Kdo by přece nechtěl vidět ty nádherně propracované kostýmy, které se budou jeden za druhým prezentovat na pódiu?

Každý ze soutěžích měl na pódiu vymezený čas, ve kterém musel svůj cosplay co nejvěrněji odprezentovat. Celé toto představení sledovala i odborná porota, která každý cosplay ohodnotila a poté rozhodovala o  vítězi. Letos do porotcovských křesel zasedl český cosplayer Ali a slovenští cosplayeři Michaelis a Celeby.

Po sečtení všech hlasů a závěrečné poradě, sdělila porota své výsledky. Na prvním místě se umístila Haylin se svým mágem ze hry Lineage. Kromě věcných cen vyhrála také postup do mezinárodní soutěže Eurocosplay, která se bude na podzim konat v Londýně. Druhé místo obsadila Mishel s cosplayem Sylvanas Windrunner. No a jelikož se porota nemohla shodnout, koho dosadit na třetí místo, byla třetí místa rovnou dvě. Bronz si odnesla jak Veve s cosplayem Chandry, tak Kana s cosplayem Seth z anime Trinity Blood.

Aby však nebylo všechno jen na porotě, uděluje se každoročně i cena diváků. Tu letos jednohlasně vyhrála Hong-chan v cosplay D´vorah ze hry Mortal Combat. Úžasným kostýmem a neskutečným hereckým výkonem si získala srdce mnoha diváků. Domů si jako výhru odnesla notebook značky Dell.

Na festivalu se také objevily dvě známé polské cosplayerky - Madlencia a Issabel, které přijely jako tváře stánku LG. Z Maďarska dojela cosplayerka Yuriko, která byla před několila lety i jako host na Animefestu v Brně.

img-responsive

Midnight Ahri od GrumpyCait | foto: Cosplayer.sk

Velkou část prostor AnimeSHOW zaplňoval svými počítači koutek SkillCraftu, který byl pro návštěvníky k dispozici během celého festivalu. Na jejich stánku si mohli kolemjdoucí zahrát nejnovější hry včetně bety chystané střílečky Overwatch od Blizzardu. Na místě se bylo možné přihlásit i do několika turnajů, ve kterých se hrálo o desítky krásných cen. Na nejlepší hráče v každém z nich čekal širokoúhlý LG monitor. Herní zážitek u našlapaných strojů ještě více umocňovala kvalitní a pohodlná herní křesla DXRACER, po kterých jistě touží nejeden hráč.

img-responsive

SkillCraft | foto: Radek Vebr

Na festival nakonec zavítalo přes deset tisíc lidí. AnimeSHOW dostála svým kvalitám a fanoušci si užili nevšední víkend plný zábavy. Příští rok v březnu nás čeká jubilejní desátý ročník, který bude určitě stát za návštěvu.

Témata: Cosplay
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Reportáž z AnimeSHOW & GAME EXPO 2016. Jaké to bylo v Bratislavě?

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.