Black Desert Online: CBT1 a první šlápota v blátě

Aneb chodník slávy BDO a krabička první záchrany v případě nejasností po probuzení se nedaleko jednoho z městeček Balenosu.

Z bláta do louže. Ale dojem ze hry samotné je pravý opak.

Z bláta do louže. Ale dojem ze hry samotné je pravý opak. FOTO: Pearl Abyss

Posledně jsme si spolu imaginárně vytvořili ideální postavu, kterou jsme nechali čekat na kliknutí na tlačítko "Connect" už dostatečně dlouho, nemyslíte?

Klik.

A okno. Jen ne to s načítáním. Co vás v Black Desert Online možná zaskočí, je právě tento moment, kdy místo toho abyste šupali do hry, hrabete se v okně s nastavením. Ale pozor, to není jen tak ledajaké upravení systému, jaké obyčejně známe. Pomocí posuvníku si zvolíte, jak míru otřesů obrazovky, tak míru efektu pokřivení pohledu kamery. Ty doprovázejí lítý boj výrazněji či v slabším odvaru právě dle vašeho výběru. Je to zkrátka jako když volíte mezi poslechem hudby s bassy nebo bez nich. Máme nastaveno, můžeme jako pravý lovecký ohař vyrazit do terénu.

Před pikolou za pikolou...už jdu!

Asi už všichni máme zvyk, že když nás hra vyflusne do terénu, zkontrolujeme si alespoň zběžně ovládání, nastavení, co nám ten nahoře nadělil do brašny a teprve poté koukáme, kde jsme se to vůbec ocitli. Až na úvodní animovanou prohlídku Balenosu vůbec nemusíte svůj postup měnit. Právě naopak, co takhle se  vším postupně prohrabat?

Něco málo po kapsách

Inventář máte zprvu skutečně malinký, ale tížit vás to nemusí – protože, když ho přecpete, až vám bude rupat ve švech, taky se prohnete v zádech, div že nezahrozí u některých houser. Hra má úžasnou funkci „co potáhneš, to pocítíš“. Chcete si nahrabat a rychle s úlovkem prchnout? V tom případě byste měli znárodnostňovat s mírou, protože jinak zaručeně běhat nebudete schopní. Čím těžší máte náklad, tím se vám chůze zpomaluje.

Kdybyste si přeci jen nemohli pomoc od kupení věcí, alespoň vyčkejte na třináctý level (tedy aktuálně v betě, těžko říct, jak se stav posune po vydání hry), kdy vám za odměnu dají oslíka, který má svůj vlastní inventář, kterým vám třebas vypomůže (v okně s vybavením úplně dole vlevo). Rozšíření inventáře o nějaké to políčko také získáte splněním určitých úkolů.

img-responsive

Inventář (vpravo) a přehled právě používaného vybavení (vlevo) | foto: Pearl Abyss

Módní i praktické výstřelky

Jak si můžete všimnout na obrázku nad námi, vaše vybavení je ve dvou kruzích. Vnitřní a menší je oblečení, které jste si vybrali v úpravách postavy a má pouze estetickou funkci. Vybavení, které vám přidává staty je až onen vnější, větší okruh. Aktuálně výzbroj snadno získáte skrze plnění úkolů nebo sem tam vypadne i něco z monster. Když vypnete zobrazení jakékoli části startovního oděvu (kliknete na modrozelený puntík, aby zhasnul), automaticky se místo něj zobrazí vaše zbroj. Zajímavý je jistě fakt, že v BDO můžete mít jakoukoli zbroj již od prvního levelu. Jediné, co rozlišuje startovní zbroj a tu, u které chcete skončit, jsou její vylepšení.

Co se vybavení týká, také si k němu můžete přidat lucernu (nalevo) či krumpáč (napravo), pokud se plánujete obohatit o nějaké ty přírodní zdroje. Mantrou vám v takovém případě jistě brzy bude text písně Kopem! od Cocotte Minute, protože tvrdé dřině s krumpáčem v ruce se tady zkrátka nevyhnete. Celkově vám BDO nedá nic zadarmo – a právě to si budete ze všeho užívat nejvíc.

img-responsive

Nabídka nad hlavou NPC | foto: Pearl Abyss

Líná huba, holé neštěstí

V Black Desert Online je tomu dvakrát tak. Čím víc komunikujete s NPC postavami, tím více informací o nich získáváte (doslova, sbíráte si informace o nich do vlastní soukromé Wikipedie). Čím více nových postav, monster či oblastí objevíte, tím vyšší bude vaše „Knowledge“ (vědomosti). Nasbírané taháky se vám budou hodit při navyšování Amity (aka plusové body u NPC postav, díky kterým vám například kupci odhalí speciální nabídku zboží) a navýšení „Knowledge“ vám otevře další konverzace. Pokud nesplňujete požadovanou výši, drbárna zkrátka nebude a ani další úkoly u vás nespatří světlo světa.

Zdařbůh!

Takový pozdrav není na škodu. Když pozdravíte NPC, sice vám ubude trocha síly (doslovně míněno), zato si po čase nakloníte lidi na svoji stranu a na mapě se vám již aktuální oblast nebude zobrazovat červeně.

Hbité prsty mince přináší

V bezprostřední blízkosti NPC se vždy daným postavám zobrazí nad hlavou kruh s výčtem možných akcí. Při prvním setkání se vám možnost „Steal“ (ukradni) nezobrazí, ale nevěste hlavy. Hned po druhém rozhovoru se už na vás z hlavní nabídky jejich měšec usmívat bude.

img-responsive

Jedny z dveří, které mohou vést k vašemu domovu v BDO | foto: Pearl Abyss

Bydlení je hra

Žádné designéry – odborníky ale doma nečekejte. V BDO si vybavení vybíráte sami až po domácí mazlíčky a jejich misky s pamlsky. Ze všeho nejdříve si je ale zapotřebí některou místnost či dům koupit. Prohlídka je samozřejmě možná ještě před zakoupením. Výzva ke koupi se vám zobrazí, jen co budete chtít vstoupit do některého z volných míst, přesněji při otevírání dveří. BDO však v tomto případě nepřijímá mince jako platnou měnu. Namísto toho za vás mají mluvit činy a zapojení se do dění kolem. Právě za tyto aktivity získáváte body, díky kterým si můžete pořídit vlastní příbytek.

img-responsive

Pragmatický přístup "ať už je v nádobách cokoli, není na škodu si kousek odlít". | foto: Pearl Abyss

Oči na stopkách

Respektive raději nekoukejte na vteřinovou ručičku, ale pořádně kolem sebe. Když se přiblížíte ke krystalu, který je možné vytěžit, obyčejně vám systém označí daný nerost jinou strukturou či barvou. To u BDO nečekejte. Jediné, co vám napoví je již známé kolečko s dostupnými možnostmi nad objektem (viz obrázek výše). Zatímco kopu velkých nádob těžko přehlédnete, při joggingu lesem, křovím vedle křoví a skrze trsy trávy rostoucí bok po boku dalších trsů trávy, snadno se vám stane, že budete kroužit jako Bludný Holanďan, než najdete správný kus přírodniny.

Fishismus trochu jinak

Rybaření je v BDO ve vysoké oblibě. Nejenže se z něj snadno zbohatne (pokud je lov úspěšný), ale také prezentuje jednu z možností jak rychle vylevelovat. Jen co si tedy od kupce pořídíte rybářský prut.

Prodej oploutvené mořské fauny není vše, co s ní můžete dělat. Další možností je nechat se pohltit craft-mánií a rybku si kupříkladu usušit – nejste přeci Glum, abyste ji jedli ještě za mrskotu. Promyslete si ale dobře svoji volbu, protože v případě prodeje čerstvé a již upravené ryby je v ceně znatelný rozdíl. Může se ale klidně také stát, že místo aby vám stoupalo EXP s každým zataháním za prut, vystoupá vám tepající žilka na čele z nezdaru.

Kruh se uzavírá...ale zdaleka nekončí

V Black Desert Online souvisí vše se vším, což zprvu spíše působí jako sněžná lavina nedočkavě se řítící na oběť, jen ji schlamstnout. S odstupem času ale mohu konstatovat, že díky oné komplexnosti se ve hře nikdy nebudete nudit a zároveň dostanete klíč k nevysychající studnici příležitostí neustále někde a nad něčím bádat. V prospěch hry, jako třešnička na dortu, nakonec mluví i celkový přístup Daum Games k odezvě hráčů na první proběhlou betu hry.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Black Desert Online: CBT1 a první šlápota v blátě

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.