Deset nejočekávanějších pecek roku 2016 pro PC

Malý výběr z toho nejlepšího, co se nás chystá v letošním roce.

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance FOTO: Warhorse Studios

S úsměvem vzpomínám na doby, kdy se spousta vývojářů a vydavatelů se svými hrami hnala za nálepkou „jen pro konzole“ a samozvaní proroci dávali počítačům jako herní platformě rok, maximálně dva. Při pohledu na neskutečně nabitý rok 2016 můžu se škodolibým potěšením konstatovat, že měli pravdu asi tak stejně jako ti, podle kterých to měl svět před čtyřmi lety zabalit.

Stal se přesný opak, i přes občasná zaškobrtnutí PC platforma jen vzkvétá a letmý pohled na nadcházející rok napovídá, že tento trend bude dál pokračovat. Co víc, vybrat ze všech her, které se na nás chystají před dalším Silvestrem, jen pouhou desítku, je neskutečně obtížné. A to ještě vynecháváme multiplatformní tituly jako Dark Souls III nebo Deus Ex: Mankind, které se objevily v článku nahlížejícím do, rovněž velice zářivé, budoucnosti PS4.

10. Street Fighter 5

Datum vydání: 16. února

Je to zvláštní zařazovat do žebříku nejočekávanějších PC her Street Fighter. Časy se mění, platformy rovněž, ale tahle stařičká série si pořád brouká tu samou písničku. Pátý díl slibuje to samé, co jeho slavní předchůdci – technicky vymazlený gameplay, který vám s radostí připomene, že drcením dvou tlačítek cesta na vrchol žebříčku povětšinou (zdravím fanoušky Rya) nevede. Víc snad věrní hráči, ať už ti sváteční, tak profesionálové, od Capcomu snad ani nechtějí.

img-responsive

Rashid je jednou ze čtyř nových postav, které se v pátém Street Fighteru objeví. | foto: Capcom

9. Death’s Gambit

Datum vydání: 2016

Bylo by neslušné nezmínit v žebříčku obrovskou indie scénu, která je na PC jako doma. Role vlajkonoše této monstrózní výpravy padla na akční RPG Death’s Gambit, které se zhlédlo v Castlevanii, Dark Souls nebo Shadow of the Colossus. Vyzkoušíme si, jaké to je pracovat pro samotnou Smrt a postavíme se nepřátelům všech možných velikostí, od těch nejmenších, po ty, kteří se i přes všechnu snahu nedokážou vejít na obrazovku. To vše v libové pixelartové grafice… a to říkám jako někdo, komu tento styl obecně příliš nevoní.

img-responsive

Neúprosní bossové by měli být jednou z hlavních předností Death's Gambit. | foto: White Rabbit

8. Hitman

Datum vydání: 11. března

Holohlavý zabiják s číslem 47 se vrací, aby dal zapomenout na nepříliš vydařený předchozí díl a pokusil se navázat na milované Blood Money. A mohlo by to vyjít. Dánští vývojáři z IO Interactive dali sbohem linearitě a opět se vydali cestou více méně otevřených úrovní, které by měly být tentokrát mnohem větší a živější, než kdykoli předtím. Pak už bude jen nás, jak kreativním způsobem cíl odstraníme. Zvolíte kulku z odstřelovačky, drát, nevinně vypadající „nehodu“ nebo zdravou dávku chloroformu?

img-responsive

Jen další den v práci nájemného vraha. | foto: IO Interactive

7. Dishonored 2

Datum vydání: 2016

Hitman ale není jediný vrah, se kterým se letos setkáme, stejně jako před čtyřmi lety mu společnost zajistí Dishonored. Patnáct let po událostech z prvního dílu je císařství opět v problémech, když se trůnu zmocní „uchvatitel z jiného světa“ a o urovnání celé situace se opět musí postarat chladná ocel. Tou se bude opět vládnout stárnoucí Corvo, ale ruku k dílu tentokrát přiloží i samotná císařovna Emily. Hra půjde projít za obě postavy, přičemž gameplay by se měl v některých věcech lišit, třeba v nabídce s cheatováním hraničící magie, která hlásí návrat. Holt, starého psa novým kouskům nenaučíš.

img-responsive

Místo Dunwallu se tentokrát podíváme do přístavního města Karnaca. | foto: Reprofoto YouTube

6. Overwatch

Datum vydání: jaro 2016

Blizzard a originalita není zrovna spojení, které by nezpůsobovalo zvednutá obočí, ale když už se zkušené studio pustí do neznáma, většinou to končí úspěchem. Navázat na tento trend se v příštím roce pokusí toužebně očekávaný Overwatch. Frenetická multiplayerová střílečka zatím sbírá prakticky jen pozitivní ohlasy, pověst si pošramotila snad jen vyšší cenovkou, než se původně předpokládalo. Uvidíme, jestli jí to zlomí vaz, nebo se vyšvihne až na vrchol poměrně stagnujícího žánru.

img-responsive

Junkrat a Reaper, dva z 21 charakterů, které bude Overwatch obsahovat v den vydání. | foto: Blizzard Entertainment

5. XCOM 2

Datum vydání: 5. února

I přes prvotní prskání mnoha skalních fanoušků se Firaxis před čtyřmi lety úspěšně podařilo vzkřísit (s malou výpomocí Long War módu) taktickou strategii X-COM. V druhém díle se opět vtělíme do role velitele programu XCOM a svedeme lítý boj o naši planetu. Pravidla hry se ale změnila, i přes všechen odpor lidstvo invazi podlehlo a podvolilo se nadvládě emzáckých uchvatitelů. Obrana Země se mění v pokus o její osvobození, které nám nepřátelé nemají v plánu nijak usnadnit, posledních 20 let nezaháleli a patřičně obohatili svůj arzenál, kterému se vojáci XCOMu postaví s… mačetami?

img-responsive

Muton v té nejnenáviděnější podobě. V celku. | foto: Firaxis

4. Torment: Tides of Numenera

Datum vydání: 2016

Nedá se říct, že by riskování bylo herním vývojářům cizí, ale pokusit se navázat na Planescape: Torment, pro mnohé nejlepší hru všech dob, hraničí s pokusem o sebevraždu. A přece, pokud má vůbec někdo šanci to zvládnout, vývojáři z inXile jsou nejspíše jedni z nich. Torment slibuje cRPG jako řemen, s bohatými možnostmi rozvoje postavy, tahovými souboji a pochopitelně i s patřičným zaměřením na příběh zasazený do mystického světa Numenéra. Uvidíme, jestli bude skoro 5 miliónů dolarů z Kickstarteru stačit na to, aby se vyrovnal svému předchůdci.

img-responsive

Torment se spoléhá na pre-renderovaná 2D pozadí. | foto: inXile Entertainment

3. Divinity: Original Sin 2

Datum vydání: prosinec 2016

Uplynulé roky nám přinesly spoustu RPG, ale snad žádné neoplývalo takovým smyslem pro detail jako první Original Sin. Vývojáři se vyhnuli přidávání prvků jen proto, aby ve hře byly, a s čím pracovali, to dotáhli takřka k dokonalosti. Druhý díl položené základy neboří, ale staví na nich. Už tak výtečné taktické souboje se rozrostou o systém krytí, péče se dostane i dialogům a úkolům, které budou lišit v závislosti na rase postavy. To vše s multiplayerem až pro čtyři hráče a módem „pána jeskyně“. Jen aby Original Sin 2 zvládlo vyjít ještě tento rok…

img-responsive

Multiplayer bude možné hrát i kompetitivně. V takovém případě pak nebude o spory nouze. | foto: Kickstarter

2. Total War: Warhammer

Datum vydání: 28. dubna

Opakovaně nám The Creative Assembly ukázali, že umí dělat historické strategie (a neumí vychytávat bugy), na fantasy si ale troufají poprvé. Zvolením prostředí Warhammeru Fantasy si na sebe studio navíc upletlo pořádný, notně zkrvavený, bič; fanoušci univerza (na rozdíl od Games Workshop) neúspěch neodpouštějí. Ale pokud se věřit doposud odhaleným informací, ono by to mohlo vyjít. Co víc, Total War: Warhammer by i se svými pěti rasami, bez rozšiřujících datadisků, mohl být nejlepším počinem od zkušených vývojářů. Ale hratelný Chaos jako DLC? To se prostě nedělá…

img-responsive

Císař Karl Franz a jeho gryf Deathclaw v celé své kráse. | foto: Creative Assembly

1. Kingdom Come: Deliverance

Datum vydání: léto 2016

Historické RPG bez špetky fantasy? To je vtip, že? O pesimismus nebyla při oznámení Kingdom Come: Deliverance nouze, ale ten se postupně, s každou další verzí, mění zdravým optimisem. Čeští Warhorse si jdou tvrdě za svou vizí a nebojí se zavítat do neprobádaných vod. Do finální verze Kingdom Come ještě notný kus chybí, ale třeba soubojový systém, ze kterého čiší realismus, jak jen to jen u hry možné, už teď předčí drtivou většinu soupeřů. Doufejme, že to tak půjde dál a návštěva českých zemí v 15. století se nakonec stane nevšedním, ale snad ne ojedinělým, zážitkem.

img-responsive

I se zbrojí mohou být souboje velice rychlou záležitostí. | foto: GAMIFIQUE.cz

A to vše je jen zlomek toho, na co se můžeme těšit v letošním roce. Do žebříčku se nevešlo například nové Mirror’s Edge, dlouho vyvíjený Tom Clancy’s The Division, pirátská multiplayerovka Sea of Thieves, hned několik MMO v čele s Crowfall a World of Warcraft: Legion nebo zběsilá Trackmania Turbo. Ale je jedna hra, kvůli které se vyplatí pravidla porušit a věnovat jí zbývající prostor…

Star Citizen

Datum vydání: možná

Jestli někdy uvidíme finální verzi crowdfundingové senzace, které se podařilo na vývoj vybrat už přes 100 miliónů dolarů, je stále ve hvězdách a i pokud se tak stane, letos to určitě nebude. Na rok 2016 si ale skvadra okolo Chrise Robertse naplánovala alespoň část svého projektu, single-playerovou kampaň Squadron 42. Ta by měla nabídnout epické dobrodružství zasazené do masivního vesmíru, na který tak netrpělivě čekáme. Zlákat se nechalo i několik hereckých hvězd jako Gary Oldman a Mark Hamill, snad to tedy nebylo jen vidinou tučného honoráře.

img-responsive

Admirál Ernst Bishop, kterého ztvární právě Gary Oldman. | foto: Reprofoto YouTube

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Deset nejočekávanějších pecek roku 2016 pro PC

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.