Top 5 her roku 2015 podle redaktorů Gamifique

Konec roku vždy patří žebříčkům. I my jsme na vás nezapomněli a připravili jednu nejlepší hru každého redaktora. Shodnete se s někým?

Life is Strange

Life is Strange FOTO: GAMIFIQUE.cz

Pavel – Life is Strange

Ach, kéž by se jen počítaly letošní re-release verze starších her. Tak třeba žádná hra mě nikdy nepřipravila o víc kamarádů, než nová edice Helldivers pro PS4 (FRIENDLY FIRE!), ale sakra, je to taková sranda. A takový Towerfall: Ascension by měli prodávat rovnou s matračkami, abyste si všechny ty kamarády mohli nastěhovat rovnou do domu. Jo, a proklínám Gabe Newella za to, že na Steamu schválil slevu XCOM: Enemy Unknown se všemi DLC za mrzkých 6 euro těsně před zkouškovým. To je prostě rána pod pás.

img-responsive

Life is Strange | foto: GAMIFIQUE.cz

Nicméně, tady jde o souboj o nejlepší letošní pařbu: a v mém případě to nebude ani tak bitva, jako spíš duel, a to ještě pěkně neférový. Kterého recenzenta se všemi kolečky na svém místě by totiž napadlo proti sobě stavět třetího Zaklínače s první sérií Life is Strange?

Obě jsou to topky svých žánrů. Witcher 3 je králem současných RPG prostě na všech frontách, od velikosti přes obsah po příběh (jako vážně, Bethesdo, naučte se už konečně vyprávět) a Life Is Strange je taková atmosférická a emoční pálka, že by před ní mělo varovat ministerstvo zdravotnictví. A jestli si mám tedy vážně vybírat favorita, inu, jen tak-tak, že to není plichta. Ale z tapety mého mobilu na mě už nějaký ten měsíc kouká Max, na Geralt. A chtě nechtě musím uznat, že po dohrání Life Is Strange jsem se musel emočně oklepávat celé tři dny.

U Zaklínače jenom jeden.

Lukáš – Metal Gear Solid V

Ještě na začátku právě končícího roku jsem, stejně jako mnoho dalších hráčů, očekával snad nejlepší herní úrodu za posledních několik let. Ale co vypadalo na lítý boj mezi nadějně vypadajícími tituly, se nakonec zvrhlo ve směšnou potyčku mezi jednookými a slepými. Proč tedy nakonec nepřiřknout vítězství hře, která má jednookého hlavního hrdinu?

img-responsive

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain | foto: GAMIFIQUE.cz

Od Metal Gear Solid V: The Phantom Pain jsem očekával až příliš, ale nakonec jsem, překvapivě, nebyl příliš zklamán. Z labutí písně výtečné série se vyklubal jednoznačně nejlepší stealth za posledních 10 let, který neměl otevřený svět jen jako přítěž, ale dokázal ho, na rozdíl od svých soupeřů, i smysluplně využít. Co mohl být velký milník v herní historii, ale pokazilo předčasné vydání a nedokončený závěr hry (díky, Konami). Přesto budu na poslední Metal Gear Solid ještě dlouho vzpomínat a nebude to jen proto, že rok 2015 nic lepšího nenabídnul.

Jakub - Skyforge

Mou nejoblíbenější hrou roku 2015 není žádná obrovská pecka jako třeba třetí Zaklínač nebo Fallout 4.  I když jsou tyto hry bez pochyby velmi kvalitní, mě udělalo největší radost my.com s jejich MMORPG Skyforge. Mnozí se nad tím možná pousmějí, ale MMORPG byl odjakživa můj nejoblíbenější žánr. A právě Skyforge přináší do tohoto žánru věci, které jsem prozatím v žádném jiném MMO neobjevil. V této hře se stanete nesmrtelným válečníkem - bohem, který pomáhá obyvatelům své planety.

img-responsive

Skyforge Hostile Territories | foto: Obsidian Entertainment

Například zde neexistuje klasický systém úrovní, vaši úroveň určuje prestiž, kterou si zvyšujete equipem a zvyšováním statistik jako stamina, might atp. v ascension atlasu. Pokud chcete vyzkoušet jiné povolání, v drtivé většině her musíte vytvořit novou postavu a s tou začít úplně od začátku. Toto ve Skyforge není nutné, protože povolání změníte pouze přepnutím ve výpisu abilit vaší postavy. Dále jako bůh můžete mít vlastní následovníky a můžete také vylepšovat provincie a stavět v nich kaple, které vám dávají bonusy ke statistikám a tím také zvyšují prestiž. Toto rozhodně ani zdaleka není všechno, takže pokud byste měli zájem o vyzkoušení této hry na vlastní kůži, tak se můžete registrovat a hrát naprosto zdarma.

Ondřej - Bloodborne

2015 nebyl vůbec špatný rok a troufám si tvrdit, že za nějakou dobu se z některých letošních kousků stanou legendy, na které budou dnešní hráči vzpomínat nad hrnkem kakaa či sklenky kvalitní whisky. I přes silnou konkurenci se však našel kousek, který mě jednoduše dostal do kolen (často přitom doslova)  –  Bloodborne. Syrový výlet do morem prolezlého světa, plného pomatených felčarů a jejich ještě pomatenějších pacientů zanechá zejména hráčům, co ještě neumírali u některé z "Souls" her, naprosto slastný pocit. Ano, budou chvíle, kdy budete chtít spáchat na ovladači rituální sebevraždu, ale ty jsou bohatě vykoupený pocitem zadostiučinění, kterého se vám dostane po zdolání obzvlášťe tuhého (a hnusného) protivníka.

img-responsive

Bloodborne | foto: From Software

Kupa bizarních nepřátel, monstrózních bossů a geniální systém zkratek tvoří dohromady neskutečně návykový koktejl hratelnosti, který se jen tak neomrzí. PS4 letos dostal skutečně špičkovou exkluzivku, kterou je jednoduché závidět. Bloodborne je navíc kapánek přístupnější než předešlé hry od From Software, a proto jde o naprosto perfektní způsob jak s tímhle hardcore fenoménem začít. Doporučuje 10/10 hrobníků!

Mike – Zaklínač 3: Divoký hon

Dlouho jsem dumal, které hře by zrovna prvenství v žebříčku nejlepší hra roku 2015 slušelo nejvíce a s novým Falloutem v pozadí los zkrátka padl na tolik opěvovaného a do nebes vynášeného třetího Zaklínače. Ten si mě především získal ideální kombinací dvou vcelku paradoxních aspektů. V době jarního gamingového sucha přináší posun jakési pomyslné hranice historického RPG o nezanedbatelný krok kupředu a zároveň se v jistých ohledech vrací ke klasikám žánru. V mnoha chvílích jsem tak nejednou zavzpomínal na velikána v oboru jménem Gothic.

img-responsive

Zaklínač 3: Divoký hon | foto: CD Projekt RED

Toto spojení zde fungovalo naprosto bezchybně a díky tomu hráči mohli být svědky jednak technologického orgasmu, který sice nemálo potrápilo hardware a zároveň vykouzlilo na monitoru nebývalou podívanou, ale také téměř naprosto nelineární působení v plně otevřeném masivním světě. Kromě hlavního příběhu zaměřující se na bájné jezdce z Divokého Honu můžete trávit čas prakticky čímkoli, co vás napadne a to včetně prostým vysedáváním u karetní hry ve vesnické hospodě, či plněním tuny vedlejších pohledávek. Díky nebývalému smyslu pro detail, který předvedli polští tvůrci mi tak herní doba, pohybující se v řádu desítek hodin, spolehlivě zajistila velmi slušné letní zážitky, které bych si v blízké budoucnosti rád minimálně ještě jednou zopakoval.

Témata: Life is Strange
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Top 5 her roku 2015 podle redaktorů Gamifique

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.