Hořkosladká chuť Blade & Soul bety

Tanec na ostří…jakémkoli ostří. Nicméně i na první pohled nevinná kaligrafie vás v Blade & Soul donutí skákat, jak Force Master píská.

Blade & Soul

Blade & Soul FOTO: NCSOFT

Po dlouhém a poctivém sledování průběhu vývoje Blade & Soul pro Evropu a Severní Ameriku se i naší redakci podařilo získat klíč do bety této hry a obhlédnout situaci v akci. Zatímco osobní časová dotace v období právě proběhlého beta testu (11–14. prosince) byla spíše důvodem k pláči nežli oslavě, podařilo se nám i tak zachytit řadu dojmů alespoň z prvních levelů.

První krůčky

Krom realistické úvodní grafiky vás přivítá hudební stránka hry, kdy mi síla dojmu z ní připomněla Kingdom Come: Deliverance. A to je co říct vzhledem k faktu, že KDC čerpá inspiraci z české historie a uchvátila mě hned po prvních pár tónech.

Po nutném nudném tradičním zlu – odkliknutí nezbytného souhlasu s podmínkami a vybrání serveru – se konečně dostáváme k další části stojící za zmínku: výběr postavy.

Zatímco „Blade“ má řadu zastoupení ve výběru class (Blade Master, Destroyer, Assassin, Blade Dancer), „Soul“ nezůstává pozadu (Kung Fu Master, Summoner, Force Master).

Samotný class výběr je kombinovaný s rasou, tudíž v některých případech musíte být určitá rasa, aby se vám otevřely dveře k vytoužené class či naopak.

V originalitě je síla

Vybrali jste si obor i rasu, která vám vyhovuje nejvíc? Přichází řada na detailní úpravy vašeho vzhledu. Přestože místní charaktery mají stylizovanou grafickou podobu, stále mají dostatečně reálný vzhled. Na stranu druhou, pokud upřednostňujete freak show, věřte, že Blade & Soul customizace vám umožní sestavit si snad i vlastní žirafu s pár lidskými geny.

Všechny položky jdou měnit až do nejdrobnějších detailů. Přestože zprvu můžete mít obtíže s hledáním správných záložek v tomto podrobném chaosu (záložky máte nalevo, napravo, nahoře i dole), když se v nich zorientujete jako správný customizační maniak, ocitnete se ve vysněném ráji.

Zatímco v Teře a Aionu si hlas postavy vybíráte pouze podle bojovného hekání, Blade n Soul vám umožní poslechnout si hlasy i s jejich charakteristickými proslovy, které nepopiratelně napomůžou při výběru víc.

Jste se vzhledem vaší postavy spokojení? Přidejte jméno a vzhůru do akce!

Probuzení do Země Nezemě

Po úvodní animované scéně vaše cesta ve hře začíná právě jedním ze zjevně každodenních budíčků. Už od tohoto začátku vás přivítají animované rozhovory, které vás zároveň provádí základním ovládáním. Když se opět dostanete k  - až na pár krátkých momentů - plně animované části, nevíte, jestli máte brečet kvůli jejímu obsahu, nebo si užívat tento animovaný film.

Co je u Blade & Soul jisté je, že vás již od začátku nenechá vydechnout, ať už jde o bryskní zaučování v ovládání, základech souboje nebo vržení do hlavního děje.

img-responsive

Umění Hongmoon klanu v praxi | foto: NCSOFT

Když se dostanete do první oblasti – Bamboo Village, přivítá vás milé překvapení. A to, že i zde jsou všechny postavy dabované jako v úvodním úryvku. Nemluvím pouze o postavách spjatých s hlavními úkoly, celá vesnice mele panty o sto šest, když se s lidmi dáte do řeči. Co to znamená? V případě, že nemáte zrovna tlupu, která s vámi obvykle hraje po ruce, konverzace vám rozhodně chybět nebude. Z mého pohledu je to jasné plus pro hru, protože poskytuje nejen vizuální vjemy hráčům, ale také sluchové, čímž o to víc vtáhne hráče do dění.

Bohužel je zatím plně nadabovaná pouze tato první vesnice, následně je dabing pouze částečný. Těžko říct, jak na tom bude hra při svém oficiálním vydání, vzhledem k tomu, že ono datum je již za rohem (19. ledna 2016).

Kde je světlo, je i stín

Pokud jsem výše zmínila plusy Blade & Soul, nelze vynechat ani její současné mínusy.

img-responsive

Ingame | foto: NCSOFT

Záležitost, která se v mém případě ukázala jako největší problém je téměř neviditelný ukazatel zaměřování. Jediné, co vám může dopomoci k tomu, abyste nestříleli jako po útoku absintové víly je mantra, v které si neustále opakujete, že střed obrazovky je váš hledáček. Což není moc přesné zaměřování, když se necháte vtáhnout bojem, nevnímáte hrany monitoru a při boji neustále měníte směr pohybu.

Co mi přijde neuvěřitelná škoda u této hry, je také neobyčejně časté načítání míst. Vstup do budov, jeskyní, loading screen při teleportu tomu pak přibíjí poslední hřebík do rakve.

Aktuálním druhým mínusem jsou časté error hlášky. Uvědomuji si, že Blade & Soul je stále ve svých betách, tudíž dosud nedokončená. Nicméně vzhledem k tomu, že se datum 19. ledna neodvratně blíží, zklamání je o to větší, když polovinu času, který máte přidělen na hraní hry, strávíte řešením technických problémů. Ale zbývá ještě celý měsíc do oficiálního vydání, tudíž mají tvůrci ještě nějaký čas se s tím poprat.

Úsměv zdarma a bonusová rada navíc

Tato Blade & Soul zkušenost se neobešla bez humoru při plnění samotných úkolů.

Zatímco se ale ve hře vyskytly momenty, kdy vám zaškubaly koutky úst, neobešlo se to ani bez čertíka vyskočivšího z krabičky.

Spoiler

Já jako poctivý (a naivní) hráč, který plní všechny questy v okolí, aby bylo co zrecenzovat, jsem skočila přímo na špek, když se mi v nabídce úkolů poblíž zobrazila i možnost stát se členem jednoho ze dvou místních řádů. Po zvážení všech pro a proti jsem si odklikla svého favorita a na uvítanou v řadách daného orderu získala uniformu.

Člen řad notorických nadšenců do zkoušení nových armorů a uniform neodolal volání uniformy ležící v inventáři. Zároveň s tím ale na sebe humor a hráči z konkurenčního řádu nenechali dlouho čekat a snad všichni bohové se trhali smíchy. Co vám totiž nikdo neřekne – ani NPC představitelé daných řádů, s kterými se dáte do řeči pro zjištění bližšího infa – je prostý fakt, že jen co si obléknete uniformu, svět se promění ve velice nebezpečné místo. Neuběhne ani vteřina a celá hra je holé PvP, dokud neobjevíte tlačítko pro strhnutí uniformy.
Pokud tedy prahnete po PvP, je tu pro vás tato cesta, tuším již na pátém levelu. Pokud jste zastánci PvE jako já, vyhýbejte se NPC postavám, které vám nabízí účast v jejich řádu, velkým obloukem.

Konec Spoileru

Klid v soudní síni

img-responsive

Lyn Force Master | foto: NCSOFT

Grafika prostředí je realistická a vydařená, o stupeň hůř jsou na tom charaktery. Na stranu druhou jejich zpracování je charakteristický znak Blade & Soul. Časté načítání oblastí je nejspíš největším mínusem tohoto na první pohled otevřeného světa. Styl i obtížnost boje mi přijde ideální, pokud nebudeme mluvit o zaměřování. Jako celek je Blade & Soul rozhodně hra, kterou bych neodmítla hrát znovu a odhalit i další její taje. V jak moc dobré kondici se nám předvede 19. ledna je však stále záhadnou.

Témata: Blade & Soul | NCSOFT | MMORPG
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Hořkosladká chuť Blade & Soul bety

Vstupte do diskuze (4)

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.