TERA dneška z pohledu začátečníka – díl I.

Zdaleka ne novinka, nicméně kousek, který prodělal nedávno pár updateů, které dvě tři věci přidaly, některé i třebas ubraly – to je Tera. Možná se pro vás hra neúnosně změnila. Možná jste ve hře nováčci jako já. A možná teprve dumáte nad tím, jestli hru vůbec zkusit, když už není tak horká. Tady je monolog člověka, který milerád přejde na dialog.

Castanic Archer

Castanic Archer FOTO: En Masse Entertainment

Grafika je u mě jeden z hlavních rozhodovacích prvků, když vyhlížím svoji další oběť. Skutečnost, že by to ideálně měla být MMORPG je číslo dvě. Jedinečnost nebo alespoň, něco zajímavého, co jsem dosud nezažila – číslo tři. Co mě ale doopravdy donutilo Teru dál nepřehlížet, byl odvážný styl boje, který zažehl jiskřičku v mém oku. Styl boje, který byl pro mě osobně výzvou.

Jiný kraj, jiný mrav

Ze všeho nejdříve vás ale ve hře přivítá výběr ze sedmi ras. Zatímco každá z nich má své specifické bonusy ingame, jsou tak nepatrné, že si rasu můžete volit jen dle vzhledu, bez zbytečných výčitek.

Ordinérně je tu samozřejmě člověk, další možnosti jsou pak variabilně okořeněné. Castanic jdou přirovnat nejblíže k ďábelským a spolu s tím pokušitelsky poodhaleným charakterům s rohy navrch hlavy. Amani rasa jde spíše víc do beast vzhledu a robustní stavby těla celkově. Popori je pro vás jasná volba v případě, že vám podvědomě chybí váš plyšový medvídek z dětství anebo jste naopak veselá kopa a chcete se ve hře prohánět jako obtloustlý mýval. Elin: Elinky jsou pravděpodobně něco, podle čeho by pan Nabokov napsal své veleznámé dílo o deset let dříve, kdyby je měl šanci vidět. Ale uznávám, že je možné v rámci customizací zmírnit lolita vzhled postavy a dokonce vytvořit i něco, co je spíše roztomilé, než je ta druhá varianta. Baraka: Jestli jsou Amani robustní, Baraka je jako sud s  hlavou v kápi navrch. No a co by to bylo za hru, kdyby v ní chyběl elf – respektive High Elf – vznešená rasa dbající na důstojnost už podle grafického ztvárnění.

img-responsive

High Elf | foto: En Masse Entertainment

Ať už bude vaše volba nakonec jakákoli, výběrům není konec, neb hned za rohem na vás čekají classy aka povolání.

Práce všeho druhu

Od počátků Tery se pár rolí přidalo. Seznam aktuálně sestává z povolání:

Lancer – máte rádi středověký tjost? V tom případě je to něco pro vás. Tank aka boxovací pytel – a tím myslím v ideálním případě. Často se vám ale stane, že Lanceři mají někde tajný sněm a vy běžíte s jinou class v roli tanka.

Warrior – rychlý útok, boj zblízka, náhradní tank stylem „dodge it till you make it“. Umně načasované úskoky jsou jejich hlavní doménou.

Berserker – zažila jsem v roli tanka, ale stejně jako u všech class, skutečně záleží na vašem porozumění charakteristického gameplaye, aby se dalo vyhnout squad wipeu. Běžela jsem se skvělým příkladem Berserker-tanka, ale i s katastrofou. Pokud jako Berserker umíte dobře zaměřit a máte prostor na načasování, vaše útoky mají neuvěřitelnou účinnost.

img-responsive

Elin Priest | foto: En Masse Entertainment

Priest – léčitel; opravdu není moc nic co k tomu dodat. I přes krátký popis je to někdo, koho ale oceníte mít v grupě, bezpochyby.

Mystic – druhotný léčitel se solidní útočnou silou. Zatímco Priest vám dodá HP nebo MP přímo, Mystic jako léčitel je závislý na víře, že členové party budou sbírat svůj heal či manu ze země, kam je upustí ve formě modrých či červených koulí.

Sorcerer – AOE a glass cannon Tery. A tím myslím, že když hrajete za tento magický charakter, měli byste opravdu moc dobře vědět, co děláte, protože v opačném případě snadno skončíte na podlaze.

Archer – dálkař, AOE; je dobré mít jednoho v týmu při boss fightech nebo při boji s větší grupou mobů (dává kondice jako například omráčení, zpomalení, jed). Přestože má i útok pro moment, kdy se k vám nepřítel dostane až na tělo, věřte, že je vždy lepší vyhnout se vzájemnému urovnání si límečků úskokem a raději se nepříteli dívat do očí na dálku a přes tětivu vaší zbraně.

img-responsive

Amani Slayer | foto: En Masse Entertainment

Slayer – z mého pohledu tak trochu sázka na hned několik proměnných, aslespoň na nižších levelech. Vzhledem k tomu, že se tento charakter musí tahat s mečem stejnětak velkým jako on sám, moc rychlosti nečekejte. Co vás následně může dovést k naprosté frustraci je, když mob nebo boss stačí uhnout a váš mocný náprah vyjde vniveč.

Reaper – class pouze pro Elin rasu, navíc musíte nejprve splnit podmínku, že alespoň jeden z vašich charakterů na daném serveru dosáhne levelu 40. Na druhou stranu tyhle spec ops Elinky dokáží být neskutečné BAMF. Co vůči nim vysílá od hráčů upřednostňujících jinou class dost nevraživosti je fakt, že hned na začátku mají nespočet výhod oproti zbylým povoláním (OP gear zdarma, start na lvl50, silné útoky). Nicméně já osobně Reaper králíčka shledala až moc automatizovaným a nevyhovujícím mému stylu hraní, kdy mě ve finále ani moc nemrzelo opustit pro gear zónu a vrátit se o deset levelů níž ke svému luku a šípům.

Gunner – nebudu se ani bavit o tom, jestli si tahle class potřebovala něco kompenzovat svou zbraní. Často slyším, že Gunneři jsou přespříliš OP (over powered). Sama posoudit nemůžu, styl boje jsem u nich neměla ráda, přestože jsou to dálkaři stejně jako Archer. V dobrých rukou ale představují skvělou meelee DPS (damage per second) součást týmu. Nutno podotknout, že tahle class je rezervovaná pouze pro Castanic a High Elf děvčata.

Za zmínku rozhodně stojí i budoucí tank přírůstek, který dorazí tohoto prosince – Brawler. Ještě před oznámením nové class bylo přislíbeno rozšíření připadající na 1. – 8. prosince. Jestli se ale jedná o jedno a to samé, při kterém má zároveň vyjít i Brawler se teprve uvidí.

img-responsive

Jeden z dárků pro nově začínající hráče | foto: En Masse Entertainment

Jaké byly vaše první dojmy z této části Tery, co na vás zapůsobilo nejvíc a proč jste tuto MMORPG začali hrát? Budu se těšit na Arun debatu.

Témata: Tera | MMORPG | Bluehole Studio
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: TERA dneška z pohledu začátečníka – díl I.

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.