reklama

Jaká je budoucnost esportu?

Často si klademe otázku, kde se vlastně esport vzal, a kam to všechno směřuje. Zamyslete se nad budoucností esport průmyslu na začátku roku 2016.

Gaming is not a Crime

Gaming is not a Crime FOTO: Reprofoto YouTube

Základním cílem tohoto článku je snaha podpořit úvahy a rozvířit diskuzi o budoucnosti našeho fenoménu jménem esport v Česku i zahraničí.

Historie a současnost

I když začátek esport průmyslu datujeme někdy kolem 90. let, je to právě posledních 5 let, které ukázaly skrytý potenciál a obrovský růst. Stalo se tak hlavně díky značným investičním pobídkám vývojářských gigantů Blizzard a Riot Games do zlepšení kvality televizní infrastruktury, produkčních studií a samotných profesionálních týmů. Speciálně je pak nutné ocenit Riot Games za investice do zkvalitňování podmínek pro profesionální týmy i hráče, za které si berou značnou zodpovědnost.

img-responsive

Top 1, esport hra - League of Legends | foto: Riot Games

Nikdo z CPL (hráčská organizace) v dobách her Quake či Unreal Tournament nemohl tušit budoucnost esportu jak ho známe dnes my. Všichni stojíme na začátku éry multi-bilionových herních společnosti, milionových turnajových výher a profesionálních hráčů s platem sportovců NBA. League of Legends a mnohé další tituly můžeme považovat za katalyzátor růstu tohoto průmyslového odvětví. Je však důležité si uvědomit, že mnohé z těchto úspěchů stálo spoustu krve a potu.

 

Léta letí

Jedním z dalších elementů růstu popularity je generační výměna započatá během konce milénia. V letech po revoluci u nás byly počítače i hry samotné raritní a do jisté míry i tabu. Pro dnešní generaci je to však již neodlučitelná součást jejich života. Každý, ať holka nebo kluk, hraje digitální hry a má tendence se odklánět od tradičních sportů. Stigmata, která jsme v začátcích museli překonat, se stávají jen vzdálenou vzpomínkou.

img-responsive

Hraní her je dnes přirozené | foto: Lars Frantzen (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Síla investic

Investoři vidí esport jako velkou příležitost a chtějí včas vložit své peníze do nových soutěží a týmů v Evropě i Americe. Těm šťastnějším hráčům se zvýší platy i o 200 procent. Tohle se dá pokládat za pozitivní zprávu, ale celá "páteř" v podobě týmů a organizací je stále velmi křehká. Mnohé týmy nemají velké rozpočty a jen těžko získávají finanční prostředky na odměny hráčů a zlepšení zázemí organizace. Udržení kompetitivnosti v nejvyšších soutěžích je finančně velmi náročné. Bez sponzorů a promyšleného marketingu je to nemožné. 

Celkový roční růst překročí v některých regionech až 50 procent. Právě proto je pro investory stále výhodné koupit licenci v profesionálních ligách a dostat se k výdělku co nejdříve. Například cena League of Legends LCS licence v regionu Severní Ameriky se konstantně zvyšuje každého půl roku: $80.000 (2013), $400.000 (2014), $800k-1,2m (2015). Tyto ceny jsou značně "nafouknuté" a měly by se s příchodem nových soutěží snižovat.

img-responsive

Levnější lístky bývají okamžitě vykoupeny | foto: Riot Games

Budoucnost je v nás

Tak jako tak stále stojíme teprve na začátku. Vzrůstající obliba esportů je i přes všechny překážky na cestě k velkým úspěchům. Ať už se investice projeví v dobrém či zlém, generační potenciál tohoto průmyslu ho vytáhne na výsluní. Esport bude sportovní odvětví první třídy, jestli teda už není. Co si o tom myslíte vy? Nafeeduje "gamingová" generace esport?

Vstoupit do diskuze (0 komentářů)

Diskuze: Jaká je budoucnost esportu?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Nejčtenější články

  1. Rozdáváme dárky do karetní hry Faeria v celkové hodnotě 100 tisíc korun

  2. Remaster prvního StarCraftu je skutečností, vyjde v létě

  3. Aktualizace 0.20 přinese československou větev a vozidlo Šakal

  4. Zúčastni se OMEN World of Tanks turnaje a vyhraj 36 000 Kč

  5. Destiny 2 oficiálně oznámeno

  6. Legend Series #1 spolu s eSubou

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.