K poskytování služeb, cílení reklam a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Používáním webu s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace

Acaratus - dojmy z bety taktického RPG ve steampunkovém hávu

Skvělý nápad, strádající provedení.

Acaratus

Acaratus FOTO: Nodbrim Interactive

Taktické RPG zasazené do steampunkového světa není zrovna typ hry, který by herní scéna produkovala s vysokou kadencí. Spíše budete mít problém takový kousek vůbec objevit. Do tohoto značně konkrétního popisu ale zapadá Acaratus od studia Nodbrim Interactive, který se v současné chvíli nachází v early access fázi.

Ocel a pára

Na Acaratu je hodně znát inspirace sérií Heroes of Might & Magic. Bitvy mezi dvěma skvadrami jednotek, kombinující útoky na dálku a na blízko, probíhají na mapě rozdělené do mřížky (jako v Heroes 5) a probíhají v klasickém tahovém stylu. Pokud jste někdy i jen zavadili o jeden z dílů série, budete jako doma.

img-responsive

Acaratus | foto: GAMIFIQUE.cz

Velkým rozdílem, a v současné chvíli asi největším tahákem, je nutnost vyrábět si z různých součástek vlastní jednotky. Každý díl mechanického bojového obleku má vlastní statistiky. Některé jenom zvyšují jednotce počet životů, poškození nebo šanci na kritický úder, jiné nějakou vlastnost přímo obětují ve prospěch jiné, třeba pohyblivosti. Můžete tak vytvořit pomalou, ale extrémně výdržnou jednotku, naopak velice křehkou, jejíž útoky však dokážou nadělat v protivníkových řadách značnou paseku nebo něco mezi tím.

Součástek je už nyní k dispozici součástek slušná řada, obzvláště zbraní, které začínají u mečů a seker, a končí u kanónů a katapultů. Problém je v tom, že jejich vlastnosti jsou poměrně fádní. Když to nejzajímavější, s čím se Acaratus v současné chvíli může vytasit, je šance na vyblokování útoku nebo knockback, tak je něco špatně. Ve výsledku tak nejsou bitvy o taktickém využívání schopností vašich jednotek a plánování okolo nepřátelských jako v Heroes, ale spíše jen o poměřování čísel, na kterým by obracel oči v sloup i snaživý účetní.

img-responsive

Acaratus | foto: GAMIFIQUE.cz

Bitvy částečně oživují karty, které v Acaratu zastupují funkci magie. Před bojem si můžete vybrat z několika schopností, např. Slabost, která snižuje poškození jednotky o 20 %, které následně můžete využít v průběhu boje. I tady by to ale chtělo trochu okořenit – většina schopností je poměrně nezajímavá, a tak není moc z čeho vybírat.

V současné chvíli navíc Acaratus trpí extrémním nedostatkem obsahu. I na poměry early access her. K dispozici pouze skirmish proti AI, případně v multiplayeru, který je však zase omezený jen na LAN a vaše přátele na Steamu. Plná podpora online multiplayeru zatím chybí. Stejně jako kampaň, která by měla být na hře tím nejzajímavějším, ale existuje pouze v podobě "mrtvého" tlačítka v menu.

Po grafické stránce Acaratus nad svými souputníky z indie scény nijak zvlášť nevyniká, ale zároveň ani neurazí. Možnosti nastavení by mohly být kapánek širší, nebo lépe řečeno existovat, na žádné zásadní technické problémy a skuliny v optimalizaci jsem ale nenarazil, což je takhle dlouho před vydáním dobré znamení.

Na půli cesty

Acaratus je prozatím příkladem dobrého nápadu, který ale zoufale potřebuje nafouknout a okořenit. Stavění jednotek je zajímavé, ale variabilita není valná. Souboje nabízí prostor pro taktiku, ale není ho zase příliš. Bez kampaně je Acaratus zatím jen torzem toho, čím by se mohl stát. Nicméně datum vydání si Nodbrim naštěstí naplánovali až na příští rok, takže mají ještě spoustu času, aby dokázali naplnit potenciál, který Acaratus rozhodně má.

Témata: Acaratus
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Acaratus - dojmy z bety taktického RPG ve steampunkovém hávu

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Nábor redaktorů a recenzentů pro herní web GAMIFIQUE.cz

25.05.2018 03:52 Aktualizováno Projekt GAMIFIQUE.cz již funguje více než dva roky. Stále nabízíme šanci pro novou krev v redakci,…

eSuba si z Maďarska odvezla 4.000.000 Kč!

29.03.2018 02:37 Český profesionální League of Legends tým eSuba se o minulém víkendu postaral o jeden z největších…

Brutál! War Thunder přechází na jádro Dagor 5.0 s vylepšenou grafikou i…

15.03.2018 14:53 Gaijin Entertainment oznámilo premiéru aktualizace 1.77 bojové síťové hry War Thunder.

World of Tanks Console slaví 4. výročí

19.02.2018 22:07 Konzolové World of Tanks oslavily 4. výročí od svého spuštění. Proto se podívejte na „výroční…

Nejčtenější články

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.