reklama

Zvuk je důležitá součást každé hry, i tak ho tvůrci podceňují

S příchodem virtuální reality je zvukový podkres ještě důležitější, mnozí ho ale neberou příliš vážně.

Hellblade: Senua's Sacrifice

Hellblade: Senua's Sacrifice FOTO: www.hellblade.com

Lidé se poslední dobou příliš zaměřují na grafiku. Po vydání zkoumají ostrost textur, vzdálenost vykreslování, nasvětlování, rozlišení... Ale to co vidíme na obrazovce by bylo ničím, kdybychom k tomu neměli zvukový podkres.

Největší rozruch v tomto ohledu vyvolala nedávno vydaná pecka od Ninja Theory - Hellblade: Senua's Sacrifice. Ta sází nejen na úžasný vizuální zážitek, ale i perfektní soundtrack. Navíc skvěle využívá obou sluchátek k tomu, aby vytvořila tu nejlepší možnou atmosféru, což někteří tvůrci velice rádi přehlížejí.

Podobných her, které takto precizně využívají zvuk ve svůj prospěch, tedy moc nenajdete. Pokud nebudeme počítat čistě hudební tituly, tak musíme vypíchnout zejména povedený Rayman Legends, který doslova spároval hudbu s vašimi pohyby a výsledek vypadal jako dokonalá choreografie. Podobně to má i puzzle hra The Witness.

Ke skvělému zvuku by měla postupem času přispět virtuální realita. Ta totiž musí vytvořit dokonalý zážitek lahodící jak oku, tak uchu. Pro lepší orientaci v prostoru tak potřebujete oba tyto body správně spojit.

Tím ale nechceme říct, že by ostatní hry ignorovaly zvukovou stránku. Každý rok se vyrojí spoustu her s parádním soundtrackem, ale ne všechny umějí pracovat s prostorovým zvukem. A to by se se stoupajícími požadavku hráčů mělo změnit...

Potřebujete k lepšímu hernímu prožitku prostorový zvuk využívající obě sluchátka, nebo si vystačíte se zjednodušenou variantou?

 
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Zvuk je důležitá součást každé hry, i tak ho tvůrci podceňují

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Hry Češi nejvíce hrají na počítači či notebooku, nejčastěji se věnují hrám…

11.10.2017 16:38 Česká internetová společnost příliš neholduje herním konzolím. Z aktuálního výzkumu Nielsen…

V Marz Rising se postavíte neznámé hrozbě z cizí planety

29.09.2017 14:00 V poslední době je strategických her opravdu málo. Větší studia raději sahají po jiných žánrech,…

Za málo peněz hodně muziky? Sáhněte po nových bundlech plných zajímavých…

20.09.2017 15:20 Humble Bundle a Bundle Stars si připravili další zajímavé akce, díky nimž můžete získat pořádný…

Nový král RPG žánru? Divinity: Original Sin II aspiruje na nejlepší hru…

18.09.2017 17:12 Třetí Zaklínač sice stále zůstává nedostižen, Divinity: Original Sin II mu však dokonale konkuruje.…

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.