reklama

Násilné hry nepodněcují k násilí, vyplývá z nejnovější studie

Gregor Szycik z Lékařské univerzity v Hannoveru si dal za cíl vyvrátit černobílé vnímání hráčské komunity. A povedlo se mu to.

Battlefield 1

Battlefield 1 FOTO: www.playingdaily.pl

Další číslo časopisu "Brain Imaging and Behavior" přineslo výsledky rozsáhlé studie, ve které byl zkoumán efekt násilných her na lidský mozek. Výsledek může být pro někoho překvapivý, pro nás hráče ovšem očekávaný - brutální hry nepodněcují v dlouholetých hráčích násilí.

img-responsive

Call of Duty: Infinite Warfare | foto: Activision

Výzkum vedl Gregor Szycik z Lékařské univerzity v Hannoveru a jeho cílem bylo vyvrátit zaběhlé pořádky, kdy jsou hráči násilných her automaticky přirovnáváni k zločincům. K tomuto účelu dostal jeho tým 28 mladých mužů ve věku 22 až 23 let, které rozdělil do dvou skupin. Jedna se skládala z lidí, kteří tituly jako Call of Duty či Battlefield nikdy nehráli, ta druhá patřila k aktivním hráčům střílející virtuální protivníky několik hodin denně.

Účastníci byli připojeni k přístroji, který sledoval jejich mozkovou aktivitu a postupně jim byly ukazovány pozitivní, negativní a neutrální fotografie. Pozitivní stopáže vyobrazovaly například roztomilá zvířata, neutrální krajinu, zatímco negativní mrtvá těla či brutální fyzické útoky, tedy obrázky, na něž by měl být pravidelný hráč zvyklý.

Pohled na emocionální fotky zvyšoval aktivitu mozku, což byla očekávaná reakce. Vědci ale chtěli dokázat, že se výsledky mezi oběma skupinami příliš neliší, což se jim povedlo. Na hráče násilných her měly obrázky totožný efekt a s ohledem na výsledek výzkumníci navrhli přehodnocení zaběhlých pořádků.

img-responsive

Hellblade: Senua's Sacrifice | foto: www.hellblade.com

To ale neznamená, že by hraní brutálních titulů nemělo žádný vliv. Hráči mohou reagovat na emocionální podněty rozdílně než jejich mozek. I tak se ale jedná o posun ve vnímání široké veřejnosti, které z nás (doufejme) jednou provždy snímá nálepku zločinců.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Násilné hry nepodněcují k násilí, vyplývá z nejnovější studie

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Má Assassin's Creed Origins na to, aby překonal Black Flag?

23.08.2017 11:42 Assassin's Creed IV: Black Flag byl opravdu unikátní hrou. Podobným dojmem zatím působí i Origins.…

Gwent brzy rozšíří příběhová kampaň

23.08.2017 11:37 Aktualizováno Dlouho slibovaná příběhová kampaň už brzy dorazí! O čem bude? Jaké má CD Projekt RED plány s…

Brink přechází na free-to-play model

23.08.2017 09:55 Tento týden si můžete zahrát spoustu skvělých her zdarma. Po Rainbow Six Siege přišel na řadu i…

Vyzkoušejte si zdarma Rainbow Six Siege

23.08.2017 09:31 Pokud jste ještě nezkoušeli jednu z nejhranějších multiplayerových stříleček současnosti, tak…

Související:

Nejčtenější články

  1. Přepracované Diablo 2 si budeme moci vyzkoušet už v létě

  2. Proveďte svou civilizaci od pravěku až do středověku

  3. Byl oznámen nový díl Age of Empires! Víme o něm všechno

  4. Pět nejhorších načítacích obrazovek. Tohle si tvůrci mohli odpustit

  5. Pět nejlepších středověkých her, které kdy vyšly

  6. Pět věcí, kterým se při hraní neubráníte. Děláte je taky?

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.