reklama

Český dabing ve hrách? Dnes už je to přežitek

Pamatujete si na doby, kdy měla každá druhá hra český dabing? Dnes už na něco takového můžeme zapomenout. Proč?

Mafia II

Mafia II FOTO: www.alphacoders.com

Zlatá éra českého dabingu

V dnešní době už je český dabing přežitek a fanoušci se tak musí spokojit jen s titulky (v mnoha případech ani ty nejsou). Jenže byly i časy, kdy český dabing vzkvétal a žádnou hry, ani tu zahraniční, jsme si bez něj nedokázali představit. Ano, mluvíme o přelomu století, dobách Illusion Softworks a dalších legendárních studií.

V devadesátých letech českým trhem hýbaly adventury a jedna z nich celou mánii kolem kompletní lokalizace začala. Ano, hádáte správně, je jí Polda. Hra vydaná společností Zima Software neimponovala hráčům jen svou přívětivou hratelností, ale zejména skvělým dabingem Luďka Soboty, jenž byl plný humoru.

Ostatně většina průkopníků nešetřila vtipem. Velice populární se stala dvojice titulů nazvaných Horké Léto, kterým propůjčil svůj hlas Zdeněk Izer. Úžasným dabingem se blýskl i netradiční Posel Bohů a nesmíme zapomenout ani na legendu zvanou Ve Stínu Havrana, jíž namluvil Jiří Lábus. Hru si můžete i dnes zakoupit, neboť tento klenot byl znovu vydán ve službě Steam za necelé čtyři eura (cca. 100 korun).

Nejznámější česky dabovanou hrou se stala první Mafie. Velké i méně důležitější role si rozdělily taková jména jako Marek Vašut, Alexej Pyško, Petr Rychlý, Antonín Molčík nebo Dalimil Klapka. Spoustu fanoušků dodnes s láskou vzpomíná na legendární hlášky Paulieho, Tommyho, Sama, ale i jiných výrazných postav, které se nebály svou mluvu okořenit o několik peprných slovíček.

Zatím jsme vyjmenovávali jen domácí kousky, ale zapomenout nesmíme ani na zahraniční trháky. Českého zvukového doprovodu se dočkal například novodobý Princ z Persie, první díl věhlasného Zaklínače, Warcraft 3 i s datadiskem Frozen Throne nebo Painkiller. Velice povedený byl i fanoušky vytvořená lokalizace Assassin's Creed z roku 2007.

Dabing se nevyplatí

Čeští fanoušci si v průběhu let zvykli na komfort v podobě českého dabingu, jenže postupně i domácí studia začala procitat. Future Games začali postupně upouštět z lokalizace kvůli nezájmu fanoušků, kteří i přes kvalitní podání neměli o hru zájem. Do skupiny se přidala i Bohemia Interactive a většina nezávislých vývojářů (ze stínu vystupují Dreadlocks, kteří slíbili český dabing a dokonce vydali trailer).

Poslední hrou s dabingem, který si 2K Czech doslova vydupali, byla Mafie 2. Od té doby vzniká výhradně k titulům pro dětské publikum nebo ve výjimečných případech ústy fanoušků. Takto se například zrodila lokalizace pro Prey nebo Doom 3.

Dabing se zkrátka na tuzemském trhu nevyplatí. Ten není tak velký, aby se zaplatil, nebo na sebe dokonce vydělal. Pokud tedy nějaký vznikne, půjde spíše o projev patriotizmu a snahu potěšit domácí fanoušky.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Český dabing ve hrách? Dnes už je to přežitek

Vstupte do diskuze (1)

Doporučujeme

Total War: Arena jako otevřená beta již 22. února!

14.02.2018 17:13 Wargaming Alliance a Creative Assembly mohou s radostí oznámit, že hra Total War: Arena se chystá…

Česká hra Scratch Wars míří na světové trhy

14.02.2018 17:05 Na domácím trhu se nová sběratelská karetní hra Scratch Wars brzy stala nejprodávanější českou hrou…

Vyšel Kingdom Come: Deliverance! Nejdražší česká hra ovládla žebříčky!

13.02.2018 19:14 Historie nemusí být nudná. Není potřeba ji přibarvovat příběhy o dracích, trpaslících ani…

Nábor redaktorů a recenzentů pro herní web GAMIFIQUE.cz

13.02.2018 19:10 Aktualizováno Projekt GAMIFIQUE.cz již funguje více než dva roky. Stále nabízíme šanci pro novou krev v redakci,…

Související:

Nejčtenější články

  1. Vyšel Kingdom Come: Deliverance! Nejdražší česká hra ovládla žebříčky!

  2. Total War: Arena jako otevřená beta již 22. února!

  3. Česká hra Scratch Wars míří na světové trhy

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.