K poskytování služeb, cílení reklam a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Používáním webu s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace

Zlatá éra českého herního průmyslu? Skončila stejně rychle, jako začala

Český videoherní průmysl se velice rychle vzpamatoval z komunistické éry, stejně rychle ale upadl...

Mafia: The City of Lost Heaven

Mafia: The City of Lost Heaven FOTO: YoutTube

Český videoherní průmysl byl v komunistické éře poměrně utlačovaný. Tehdy ještě většina lidí ani neměla ponětí, co je to počítač a dostat se tak k programovaní vlastních titulů byl nadlidský úkol. Po pádu režimu ale začala vznikat řada vývojářských studií a rozkvět tohoto poměrně nového zábavního odvětví mohl začít.

Od adventur po AAA tituly

Na západě vesele vznikala řada dnes již legendárních titulů, první průkopníci se tedy snažili některé kousky přivést i do "zaprděného" Československa. První herní vydavatelství na území Česka neslo název Proxima Software a věnovalo se distribuci her pro ZX Spectrum. Za dobu svého působení přinesla hráčům celkem čtyřicet počinů nevyjímaje textového Indiana Jonese, velice populární Inferno, nebo variaci na oblíbený večerníček Krtek a Autíčko.

Průlomovou firmou se stal Vochozka trading, firma mladého českého podnikatele, který začal dovážet a překládat hry od našich severních sousedů. Tímto způsobem se do České republiky dostala řada opomíjených počinů. Firma Petra Vochozky ale podporovala i domácí tvorbu, díky čemuž mohla vzniknou zajímavá adventura vyvíjená studiem NonSence - Dračí historie.

Mluvíme-li o herních peckách z domácího rybníčku, rozhodně nesmíme zapomenout ani na legendární Brány Skeldalu. Počin vytvořil Jiří Rohlík alias Skeldal a jedná se o krokovací dungeon ze staré školy, který kombinuje 2D a 3D grafiku.

Zlatá éra herního průmyslu

Mezi nejslavnější léta českého videoherního průmyslu každý počítá přelom tisíciletí. V roce 1997 se Vochozka Trading transformuje v nové studio Illusion Softworks a začne pracovat na velice známých a mezinárodně úspěšných titulech. První na řadě byl Hidden & Dangerous, kterému se podařilo prodat neuvěřitelný jeden milion kopií. Mafia: The City of Lost Heaven zase prodala více než dva miliony kusů a její "následovník" Vietcong se dostal zhruba na polovinu.

Ve stejném roce jako Illusion Softworks vzniklo dnes největší české herní studio Bohemia Interactive. Její první titul vyšel po třech letech namáhavého vývoje. Operace Flashpoint: Cold War Crisis, jak jej bratři Španělové nazvali, měla být původně klasická střílečka, jenže postupně ji obalili realistickými prvky. Hra uspěla až natolik, že ji později k tréninku používala i americká námořní pěchota.

Za velice úspěšné bychom mohli považovat i tituly od ALTAR Interactive (později ALTAR games). Na trhu uspěli realtimovou strategií Original War a později sérií UFO, ale dnes už je studio zavřené.

Úpadek a poslední želízka v ohni

Poslední tučné roky zažila domácí herní scéna na přelomu století. Dnes už se tedy musíme spoléhat na "posledního mohykána" Bohemia Inteactive a na nezávislá studia, která největší česká firma podporuje svým IDEA games.

Dávno před projektem BI dokázala uspět Amanita s jejich ručně kreslenými point-and-click adventurami. Ledy probourávají také Dreadlocks a zejména Warhorse Studios, které po dlouhé době konečně dokázalo svým projektem všechny zvednout ze židle. Symbolické na tom všem je, že v jeho čele stojí Dan Vávra, designér první a druhé Mafie. Že by se nám opakovala historie?

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Zlatá éra českého herního průmyslu? Skončila stejně rychle, jako začala

Vstupte do diskuze (2)

Doporučujeme

Nábor redaktorů a recenzentů pro herní web GAMIFIQUE.cz

25.05.2018 03:52 Aktualizováno Projekt GAMIFIQUE.cz již funguje více než dva roky. Stále nabízíme šanci pro novou krev v redakci,…

eSuba si z Maďarska odvezla 4.000.000 Kč!

29.03.2018 02:37 Český profesionální League of Legends tým eSuba se o minulém víkendu postaral o jeden z největších…

Brutál! War Thunder přechází na jádro Dagor 5.0 s vylepšenou grafikou i…

15.03.2018 14:53 Gaijin Entertainment oznámilo premiéru aktualizace 1.77 bojové síťové hry War Thunder.

World of Tanks Console slaví 4. výročí

19.02.2018 22:07 Konzolové World of Tanks oslavily 4. výročí od svého spuštění. Proto se podívejte na „výroční…

Související:

Nejčtenější články

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.